viking
Fakty, História, Zaujímavosti

Boli Vikingovia naozaj tak krutí, ako sa hovorí? O tomto si asi netušil

Ak sa povie slovo Viking, určite si predstavíš veľkého, zdatného, surového chlapa, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou bude mať v ruke sekeru alebo iný bojový nástroj. Je pravda, že práve takto sú Vikingovia často zobrazovaní. Môže sa preto zdať, že ich život bol len o boji a prelievaní krvi. Ale je skutočne pravda, že boli takí násilní?

V populárnej kultúre, vo filmoch či knihách, sú Vikingovia zobrazovaní ako krvilační bojovníci s rohatými prilbami. Mimochodom, vedel si, že Vikingovia v skutočnosti nemali prilby s rohami? Tento mýt vznikol niekedy v 18. storočí, keď barbarských mužov a ženy takýmto spôsobom začali zobrazovať škandinávski umelci. Vráťme sa ale späť k téme.

Často v týchto zobrazeniach prepadávajú, drancujú či vraždia každého, kto im vojde do cesty. Taktiež ich môžeš vidieť zobrazovaných pri popravách ako je napríklad neslávne známa poprava „krvavý orol“. Pod tým názvom popravy sa skrýva brutálne rituálne mučenie, pri ktorom obetí za živa polámali rebrá, vyrezali pľúca a rany posypávali soľou.

Ide o jeden z najbrutálnejších spôsobov mučenia, aký si môžeš len predstaviť.

Je však pravda, že boli takí krutí?

Daniel Melleno , docent stredovekých a predmoderných dejín na univerzite v Denveri, sa pre portál Livescience.com vyjadril k tejto téme a hovorí, že otázka, či boli Vikingovia krutí, nie je na mieste. To, že boli krutí a násilní je jasné. Miesto toho by sme sa skôr mali spýtať, či robili niečo, čo bolo mimo normy?

Vikingovia žili v stredoveku okolo rokov 793 až do 1066 nášho letopočtu. Ak sa pozrieme dozadu, môžeme si uvedomiť, že stredovek bol násilím, nájazdami, otroctvom a vojnami symbolizovaný. A Vikingovia ako ľudia, ktorí v tej dobe žili, nemôžu byť výnimkou.

Jeden z prvých nájazdov v histórii Vikingov bol nájazd na bohatý kláštor na britskom ostrove Lindisfarne. Vikingovia boli spočiatku bezbožný pohania, a preto poväčšine útočili na kresťanské kláštory. V týchto kláštoroch sa nachádzalo rôzne bohatstvo a boli slabo strážene. Už tu si Vikingovia vybudovali svoju nenávistnú povesť, keďže ich obete boli kresťanské kláštory. Kresťania o týchto činoch často hovorili, ako o treste od Boha, pretože ľudia neboli dosť dobrí.

Prečo sa o Vikingoch nezanechalo veľa informácií v dejinách?

Skoro všetci Vikingovia boli negramotní, čo znamená, že nevedeli písať ani čítať. Preto sa po nich a ich činoch zanechalo len pár informácií. Tieto dôkazy o ich existencii a činnosti väčšinou zanechali obete Vikingov alebo ich potomkovia, ktorí si o nich rozprávali príbehy.

Aj keď Vikingovia boli tiež obyčajní ľudia, ktorí boli farmármi, rybármi či obchodníkmi, často sa zachovali len tie zlé spomienky na ich bytie. Taktiež tradovaním príbehov z generácie na generáciu sa tieto príbehy prikrášľovali, alebo lepšie povedané, v tomto prípade znetvorovali.

V histórií nachádzame viacero bojovníkov, ktorí krvilačne napádali a dobývali mestá v stredovekej Európe, ako napríklad Saracéni, Frankovia či Maďari. Jediným rozdielov medzi týmito skupinami bolo, že Vikingovia nemali svoje územie, čiže pri ich útokoch nešlo o štátne násilie. Keďže Vikingovia nemali formálne kráľovstvo, ich obete ich brali ako viac nepredvídateľných a barbarských.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.