tuk nadvaha bmi_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Zaujímavosti

Zabudni na BMI. Tento 2 000 rokov starý trik na meranie telesného tuku je presnejší

Ak venuješ športu a zdravému životnému štýlu trochu viac času, ako to, že si občas ideš zabehať alebo zaplávať, možno budeš poznať pojem, o ktorom sa chystáme hovoriť.

Skratka BMI predstavuje index telesnej hmotnosti, ktorý slúži na hodnotenie tvojej telesnej hmotnosti vzhľadom na tvoju výšku. Používa sa ako jeden z najjednoduchších nástrojov na zistenie, či je tvoja váha v poriadku alebo trpíš nejakou odchýlkou, ako je nadváha či podváha. Je však táto metóda plne spoľahlivá?

Táto hodnota sa využíva pri strážení si váhy pri zdravom životnom štýle, pri prevencií zdravotných rizík ale aj ako diagnostický doplnok, ktorý spolu s ďalšími metódami poskytuje komplexnejší pohľad o zdraví človeka.

Nevýhody metódy BMI

Aj keď BMI slúži ako pomôcka na určenie tvojej ideálnej telesnej hmotnosti, nie je úplne presná. BMI nerozlišuje medzi tukom a svalovou hmotou. To znamená, že aj keď si športovec, ktorý má malý podiel tuku a veľa svalov, tvoje BMI bude vysoké a podľa normy ti budeš mať nadváhu.

Taktiež neberie do úvahy ďalšie faktory, ako sú vek, pohlavie či genetika, a preto môžu byť výsledky skreslené. BMI je užitočný, ale je treba ho využívať aj s ďalšími metóda na zisťovanie telesnej hmotnosti. Iné metódy sú analýza telesného tuku, alebo meranie obvodu jednotlivých častí tela.

Diagnostika telesného tuku ti môže pomôcť zistiť prebytok tuku, a tak podstúpiť potrebné opatrenia, aby si predišiel riziku srdcových chorôb. Portál theconversation.com hovorí, že samostatné BMI diagnostikovalo nadváhu až polovici ľudí, ktorí boli metabolisticky zdraví. To, že BMI nie je presný ukazovateľ zdravia už vieme. Ale čo ak by sme si vedeli priamo zmerať percento telesného tuku?

infarkt srdce
Zdroj: Vedelisteze.sk

2000 rokov starý nápad

Ak poznáš Archimedov princíp, tak ti tento nápad možno bude blízky. Princíp hovorí, že ak nejakú vec ponoríš do tekutiny (kvapaliny alebo plynu) pôsobí na neho vztlaková sila rovnajúca sa hmotnosti tekutiny, ktorá vytečie z nádoby, do ktorej si vec ponoril.

To znamená, že čím väčšiu vec ponoríš, tým viac tekutiny premiestňuje, a tým väčšia je sila smerom nahor, ktorá ho vytláča. Tento princíp vysvetľuje aj to, prečo veľké nákladné lode plávajú. Presne ten istý princíp sa využíva aj pri presnom výpočte percenta telesného tuku.

Archimédov princíp pomáha určiť telesný tuk tým, že umožňuje vypočítať objem tela na základe rozdielu hmotnosti na suchu a pod vodou.

Človek sa najprv odváži za normálnych podmienok a potom sa váži úplne ponorený na podvodnom kresle. Toto kreslo je pripojené k sade váh. Rozdiel vo váhach sa potom použije na výpočet vztlakovej sily pôsobiacej na človeka, keď je pod vodou. To sa zase môže použiť na určenie jej objemu vzhľadom na známu hustotu vody. 

Tento objem ukazuje, koľko vody telo vytlačí, a keďže tuk má inú hustotu ako svaly, výpočtom hustoty tela sa dá presne určiť percento telesného tuku. Predstav si, že si ponoríš nafúknutý balón a kameň do vody. Balón vytlačí viac vody, lebo je objemnejší, ale je ľahší, pretože má v sebe len vzduch (podobne ako tuk v tele). Kameň je síce menší, ale hustý a ťažký, čo zodpovedá svalom v tele. Týmto spôsobom sa dá zistiť, aký podiel tvojho tela tvorí tuk.

Ich objem sa sa potom môže použiť v spojení s údajmi o hustote tuku a chudých zložiek tvojho tela (ide o časti tela, ktoré nie sú tvorené tukom, ako napr. kosti, svaly, orgány a podobne), aby sa určil podiel tvojho telesného tuku. Tento trik nie je jednoduchý a ľahko uskutočniteľní doma, ale je presnejší ako samostatne meranie BMI.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.