spalena koza
Ľudské telo, Zaujímavosti

5 nebezpečných látok v prostriedkoch na opaľovanie

Koža je najväčším orgánom nášho tela. Treba si ju patrične chrániť pred žiarením a nepriaznivými látkami, ktoré znečisťujú prostredie. Hlavne v letnom období sa chránime pred slnkom opaľovacími prípravkami. Bežne dostupné opaľovacie krémy však obsahujú rad chemických prísad, ktoré môžu byť v skutočnosti pre naše zdravie škodlivé. Priblížime vám 5 nebezpečných látok, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

1

Avobenzón

Avobenzón môžete bežne nájsť v prípravkoch na opaľovanie, kvôli jeho účinnosti absorbovať široké spektrum UV žiarenia.  Donedávna bola táto látka považovaná za relatívne bezpečnú, no nedávne výskumy svedčia o niečom inom. Avobenzón sa v skutočnosti na slnku degraduje, čo vedie k uvoľneniu voľných radikálov, ktoré môžu v istých prípadoch zvýšiť riziko rakoviny. Voľné radikály sú tiež známe pre urýchlenie starnutia kože a alergie.

2

Arómy

 

V prípravkoch na opaľovanie sa nachádzajú takisto rady umelých vôní, práve preto aby boli pre zákazníka vábnejšími. Zoznam aróma chemikálii používaných na tento účel je pomerne veľký, je ich až okolo 1500. V prípravkoch sú označené ako „umelé vône“. Rakovina, poruchy nervového systému, alergie môžu byť v spojitosti s umelými vôňami.

 

3

Oxybenzón

Oxybenzón a Avobenzón majú podobné funkcie. Pohlcujú slnečné lúče avšak nepreniknú do pokožky, čo môže byť toxickejšie ako Avobenzón. Táto látka môže byť príčinou zvýšenej hladiny melatonínu. Súvisí tiež s alergiami, tak ako dve predchádzajúce popísané látky.

 

4

Parabény

Parabény sú bežne používané nielen v prípravkoch na opaľovanie ale aj v ostatných prípravkoch na telo.  Existuje až 18 rôznych radov parabénov. Čo z nich robí nebezpečné látky je, že sú estrogén disruptory. Parabény sú spojované s neplodnosťou, abnormálnym vývojom semenníkov, obezitou, astmou, alergiami a napríklad problémami tráviaceho traktu.

5

Vitamín A

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nevyhnutné živiny ako sú vitamíny by sa mohlo zdať, že vitamín A tu nemá čo robiť. Pravdou však je, že vitamín A je často vo forme retinylpalmitátu a ten vystavuje telo UV žiareniu, vytvára voľné radikály. Každodenné používanie prípravku s touto látkou môže byť škodlivé pre tehotné ženy. Retinylpalmitát vytvára prebytok reaktívnej formy kyslíka, a práve táto zlúčenina sa môže podieľať na vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť