So zimným obdobím prichádza aj obdobie horúcich nápojov. Jedným z najviac obľúbených je zrejme čaj, ktorý ponúka rôzne možnosti príchutí a to od klasických ovocných až po všelijaké kombinácie chutí. Na jednu vec pri pití čaju si musíš dať ale pozor. Med do horúceho čaju nepatrí!
Áno, je to naozaj tak. Aj keď s príchodom zimných mesiacov je najväčším čajovým hitom čaj s medom a citrónom, musíme si dávať pozor, ako med do čaju pridávame. Med je skutočne veľmi bohatý na vitamíny, ktoré v jesennom a hlavne zimnom období veľmi potrebujeme. Treba si však dať pozor na to, ako a kedy med do čaju pridávame!
Prečo je med zdravý?
Určite každý vie, že med má neuveriteľné liečivé účinky, nie len pre naše telo. Obsahuje množstvo minerálov ako draslík, horčík, vápnik, fosfor, železo a mangán. Taktiež obsahujú aj vitamíny C, A a dokonca aj komplex vitamínu B. Med obsahuje aj kyselinu listovú, pantonovú a biotín.
Aj vďaka týmto zložkám sa už v po stáročia používa aj v ľudovom liečiteľstve a pri rôznych procedúrach. Ľudia totiž už dávno zistili, že med má blahodarne účinky na náš imunitný systém. Taktiež priaznivo pôsobí na náš mozog, srdce a nervy.
Ako správne pridávať med do čaju?
Aj keď je med skvelou náhradou sladidiel práve do čaju, je treba si uvedomiť, že nepatrí do horúcej vody. Prevarená horúca voda, ktorou čaj zalievame, má 100 stupňov Celzia. Pri takejto teplote med stráca všetky svoje liečivé účinky. Keď si ho pridáme do horúceho čaju, nielenže stratí svoje účinky ale aj chuť.
Najideálnejšie je počkať kým ti čaj vychladne na takú teplotu, aby si ho mohol piť. Keď už je čaj vhodný na pitie, pridaj do neho med, a už si len vychutnaj jeho lahodnú chuť. Hranica, pri ktorej med stráca svoje vlastnosti je presiahnutie teploty 50 stupňov Celzia. Táto hranica nie je náhodná. Odvíja sa od maximálnej teploty, ktorá môže panovať v úli.
Ak ho pridáš do horúceho čaju, ktorý má viac než 50°C, vysoké teplo zničí jeho enzýmy, vitamíny a ďalšie bioaktívne látky.
Ako si vybrať kvalitný med?
Ak nemáš po blízku svojho bydliska nikoho, kto chová včelí a med vyrába, musíš si ho kúpiť v obchode. V obchode nájdeš množstvo rozdielnych fľaštičiek s medom a ty určite rozmýšľaš, ktorú si vybrať. Prvým identifikátorom, ktorý si všimneš a signalizuje ti, že med bude kvalitný, je určite jeho cena. Cena kvalitného medu sa pohybuje nad 10 eurami. Samozrejme, neznamená to vždy, že „čo je drahé, je aj kvalitné“.
Ďalšími informáciami, ktoré by si si mal na etikete medu všimnúť, sú veterinárne číslo, dátum odberu medu, a taktiež včelín, z ktorého med pochádza. Ak niečo z toho chýba, môže to signalizovať, že med nie je najkvalitnejší. Ak už máš med doma, jednou najdôležitejších identifikátorov pravého medu je určite jeho cukrová konzistencia, ktorá zabezpečuje jeho sladkú chuť a zároveň ide aj o známku jeho pravosti.
Okrem toto, kvalitný med spoznáš podľa jeho hustoty a konzistencie – mal by byť hustý a pomaly tiecť. Ak je med stále tekutý aj po dlhšom čase alebo príliš priehľadný, môže byť spracovaný alebo zriedený.