Sprcha
Fakty, Ľudské telo

Vieš, čo sa stane s tvojim telom, ak sa prestaneš pravidelne umývať? O tomto by si mal vedieť!

Sprchovanie či kúpanie vo vani je súčasť našich životov. Umývame sa po práci, pred spaním alebo ráno po spánku. Taktiež si často počas dňa umývame ruky či tvár, aby sme z nich zmyli rôzne nečistoty a predišli nakazeniu dotykom prenosných chorôb.

Avšak určite sa už aspoň raz stalo aj tebe, že si prišiel domov veľmi unavený a nechcelo sa ti ísť do sprchy. Ale zamyslel si sa niekedy nad tým, čo sa stane s naším telom, ak sa prestaneme umývať na dlhšie ako len deň či pár dní? 

Niektorí ľudia tvrdia, že neumývanie sa môže byť prospešné pre naše zdravie. Podkladajú to tým, že pokožka si vytvára prirodzenú ochrannú vrstvu a vlasy sa môžu menej mastiť, keď ich neumývame každý deň. Je pravda, že každodenne umývanie vlasov môže mať horší vplyv na pokožku hlavy, ale o tom si môžeš viac prečítať v našom staršom článku. 

V akomkoľvek prípade dlhodobé vynechávanie osobnej hygieny má skôr negatívne ako pozitívne dôsledky.

Hromadenie baktérií

Možno o tom nevieš, ale naša pokožka má prirodzený ekosystém mikroorganizmov, kožnú mikroflóru. To znamená, že sa na našej pokožke prirodzene vyskytujú baktérie, plesne a iné mikroorganizmy, ktoré nás pri stabilnom množstve chránia pred inými škodlivými mikroorganizmami.

šampón
Zdroj: Vedelisteze.sk

Keď sa prestaneme umývať, na našej pokožke sa začne hromadiť špina, maz a pot. Takéto nahromadenie telesných tekutín je ideálnym prostredím pre nadmerné množenie baktérií, plesní a iných mikroorganizmov. S nadmerným hromadením týchto mikroorganizmov súvisí vznik rôznych plesňových či bakteriálnych ochorení.

Nepríjemný zápach

Je normálne, že človek sa pri fyzickej aktivite spotí a pri sprchovaní sa tento pot z tela zmyje. Aj sa aj nebudeš umývať tento pot ostáva na tvojej pokožke a zapácha. Je dobre povedať, že pot sám o sebe nemá výrazný pach. Keď sa však pot zmieša s baktériami, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože, začne sa proces rozkladu. Pri rozklade potu baktérie produkujú zlúčeniny síry a mastných kyselín, čo spôsobuje silný zápach.

Proces rozkladu je výrazný najmä v oblastiach, kde máme veľa potných žliaz ako je podpazušie, slabiny či chodidlá a dlane.

Problémy s pokožkou

Ako sme už spomínali naša pokožka prirodzene produkuje niektoré telesné tekutiny ako je aj maz. Maz chráni a hydratuje pokožku no je treba ho regulovať umývaním. Pri nahromadení sa veľkého množstva mazu na pokožke môže spôsobiť upchávanie pórov, tvorbu akné a zapaľovaniu sa vyrážok. Rovnako ale treba povedať, že príliš časté umývanie agresívnymi mydlami môže narušiť ochrannú bariéru pokožky, čo môže tiež viesť k zvýšenému riziku infekcií a kožných problémov.

vlasy
Zdroj: Vedelisteze.sk

Špina a odumreté ľudské bunky môžu brániť prirodzenej obnove pokožky. Takáto vrstva nečistôt na povrchu nášho tela môžu spôsobiť aj svrbenie a podráždenie pokožky. Portál webmd.com uvádza, že dlhodobo neumývaná pokožka je citlivá, náchylná na rôzne ochorenia, svrbivá až olupovateľná.

Imunitný systém

Určite si už počul o tom, že vystavovaním svojho tela nečistotám môžeš posilniť svoj imunitný systém. Toto tvrdenie je pravdivé, ale treba si dať pozor, aby sme svoj imunitný systém vystavovali nečistotám či organizmom v primeranom množstve. Taktiež je dôležité povedať, že príliš sterilné prostredie môže viesť k oslabeniu imunitného systému a nárastu alergií či autoimunitných ochorení.

Ak je dlhodobo zanedbaná hygiena na imunitný systém sa vyvíja veľký tlak, v dôsledku čoho prestane tak dobre pracovať. So znížením funkcie imunitného systému sa viaže väčšia náchylnosť na kožné ochorenia.

Ak by ťa zaujímal podrobnejší popis toho, ako by si vyzeral po mesiaci neumývania sa, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.