Chceš, aby tvoje rastliny rástli zdravo, krásne kvitli a boli odolnejšie? Existuje jednoduchý trik, ako sa môžeš k tomu cieľu priblížiť a to bez toho, aby si vytiahol päty z pohodlia tvojho bytu či domu. Možno ťa prekvapí, že pomoc môžeš nájsť priamo v kuchyni. Nejde o žiadne špeciálne hnojivo ani drahý prípravok, ale o niečo, čo bežne používaš pri pečení, droždie.
Možno si to nevedel, ale kvasnice sú bohaté na vitamíny skupiny B, minerály a prospešné mikroorganizmy. Čo to ale znamená? Niektorí záhradkári ich používajú na zlepšenie pôdy a stimuláciu rastu rastlín. Treba ale povedať, že droždie plnohodnotne nenahradí bežné hnojivá, pretože neobsahuje hlavné živiny, ako sú dusík, fosfor a draslík. Napriek tomu môže pôsobiť ako prírodný stimulátor, ktorý pomáha rastlinám rásť o niečo lepšie.
Ako môže droždie pomôcť rastlinám?
Možno sa teraz pýtaš, ako tento trik funguje. Keď pridáš drožďový roztok do pôdy, kvasinky v ňom podporia aktivitu užitočných baktérií a mikroorganizmov. Asi si to nevedel, ale kvasnice môžu uvoľňovať určité látky, ktoré podporujú mikrobiálnu aktivitu v pôde. To môže zlepšiť rozklad organických látok a pomôcť rastlinám ľahšie vstrebávať živiny.
Výsledkom tohto procesu môže byť silnejší koreňový systém a lepšie zakoreňovanie mladých rastlín. Niektoré výskumy naznačujú, že droždie môže dokonca prispieť k obmedzeniu rastu škodlivých patogénov v pôde, ale nejde o žiadny univerzálny liek na choroby rastlín. Skôr doplnok „stravy“ pre rastliny.
Drožďový roztok môžeš využiť najmä pri izbových rastlinách, ružiach, petúniách, begóniách, fialkách, orchideách, chryzantémach či fuksiách. Ak pestuješ tulipány alebo narcisy, droždie môže pomôcť posilniť ich cibuľky a podporiť bohatšie kvitnutie.
Ako si pripraviť drožďové hnojivo?
Prejdime ale teraz k tomu, ako si môžeš pripraviť drožďové hnojivo. Možno si hovoríš, že je to náročné. Vedz, že tomu tak nie je. Je to jednoduché! V litri vlažnej vody rozpusti 10 g čerstvého droždia a pridaj lyžičku cukru. Pridanie cukru môže podporiť kvasenie a mikrobiálnu aktivitu, čo môže dočasne prospieť pôdnemu ekosystému.
Zmes nechaj následne hodinu odstáť, aby sa aktivovali kvasinky, a potom zrieď roztok ďalšími piatimi litrami vody. Touto zmesou môžeš rastliny polievať raz za mesiac. Nemal by si to ale touto zmesou preháňať, keďže časté používanie môže viesť k premnoženiu húb a baktérií, ktoré nemusia byť vždy prospešné.
Ak chceš účinok ešte zosilniť, môžeš drožďový roztok kombinovať s prírodnými hnojivami, ako je žihľavový výluh alebo kompostový čaj. Táto kombinácia dodá rastlinám ďalšie živiny a pomôže im rásť silnejšie.
Mimochodom, dovoľ nám, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali bielemu povlaku na hline, s ktorým sa môžeš často stretnúť. V článku vysvetľujeme, o čo ide a ako sa ho môžeš zbaviť.