modre oci
Nezaradené

Toto sú najlepšie izbové rastliny ktoré môžete pestovať pre zlepšenie kvality vzduchu doma

Ak hľadáte niečo na zlepšenie kvality vzduchu doma, črepníkové rastliny sú ten správny začiatok. Ale nie všetky izbové rastliny sú stvorené rovnako. Nová štúdia ukázala že robia omnoho viac ako len vytvárajú kyslík pre svoje okolie. Vzduch dokážu tiež prečistiť od škodlivých chemikálii.

Screenshot_2

Tučnolist, ktorý je ako izbová rastlina známy aj u nás

img: sciencealert.com

Screenshot_3

Bromélia, ktorá v testoch čistenia vzduchu zvíťazila ako najefektívnejšia

img: sciencealert.com

Nová štúdia vykonaná výskumníkmi zo State University of New York, hľadala špeciálne rastliny, ktoré dokážu absorbovať prchavé organické zlúčeniny (ďalej len POZ), čo sú látky spôsobujúce znečistenie, pochádzajúce napríklad z farby, nábytku, sušenia oblečenia a podobne.

Ich vysoká koncentrácia môže viesť k zdravotným problémom, napríklad k závratom, astme, alergiám. Dá sa tomu jednoducho zabrániť – umiestnením správnej rastliny napríklad na kuchynskú dosku. Skúmalo sa 5 rastlín s ich kapacitami a efektívnosťou pri čistení vzduchu. Testované teda boli: tučnolist, zelenec chochlatý, bromélia, dracena a karibský stromový kaktus. Bromélia vyhrala zlatú medailu, dokáže zo vzduchu odfiltrovať až 80% POZ, ktoré sa pri testoch použili.

Screenshot_4

Jeden z druhov kaktusov, ktoré boli skúmané

img: sciencealert.com

Musíme však pripomenúť že štúdia ako celok nebola nikde zverejnená, len informácie o priebežných výsledkoch.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť