modre oci
Nezaradené

Najväčší teleskop na svete

Položením základného kameňa na čilskom vrchu Las Campanas začala stavba najväčšieho vesmírneho teleskopu na svete.

Hlavnou úlohou Obrieho Magellanovho ďalekohľadu (Giant Magellan Telescope, GMT) má byť pátranie po planétach podobných Zemi, uviedla organizácia GMT stojaca za projektom.

maxresdefault1

Odhady nákladov na vybudovanie celého vedeckého komplexu siahajú až k 700 miliónom dolárov. Budovanie nového vesmírneho observatória odštartovalo už na jar 2012, kedy začali prvé terénne úpravy. Vybrané miesto v púšti Atacama v oblasti Coquimbo asi 450 kilometrov severne od Santiaga de Chile je ideálny vďaka nadmorskej výške 2600 metrov a 300 slnečných dní v roku.

„Keď začne prevádzku v roku 2021, bude GMT najväčším ďalekohľadom na svete. Bude robiť snímky desaťkrát ostrejšie ako Hubblov vesmírny teleskop a bude využitý na skúmanie základných problémov kozmológie, astrofyziky a výskumu planét mimo našu slnečnú sústavu,“ uvádza sa vo vyhlásení organizácie GMT.

giant-magellan-telescope-artists-view-5

Jeho hlavným cieľom bude objavovať planéty podobné Zemi. Plánované úlohy zariadení zahŕňajú aj pátranie po temnej hmote, hypotetickej forme hmoty a po temnej energii. Existencia temnej či skrytej energie by podľa vedcov vysvetľovala zrýchľujúce sa rozpínanie vesmíru.

Teleskop bude zostavený zo siedmich obrích zrkadiel s priemerom 8,4 metra. Celkový priemer Obrieho Magellanovho ďalekohľadu bude dosahovať 25 metrov. S pozorovaním vesmíru má začať o šesť rokov, plne operačný by ale mal byť až v roku 2024.

GMT-S21

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť