Káva je pre mnohých z nás „života budičom“, bez ktorého si začiatok dňa nevieme predstaviť. Niektorí odborníci odporúčajú piť prvú šálku kávy najskôr hodinu po prebudení. Dôvodom je, že v tomto čase je hladina kortizolu, hormónu ovplyvňujúceho bdelosť, prirodzene na vrchole a následne začína postupne klesať. Konzumácia kofeínu hneď po prebudení môže ovplyvniť jeho prirodzenú produkciu.
Teraz sa však pozrime na výskum vedcov z Univerzity v Bazileji, ktorí skúmali, či pravidelná konzumácia kofeínu mení štruktúru mozgu, konkrétne objem sivej hmoty. Zároveň sa snažili zistiť, či je tento vplyv spôsobený možným narušením spánku. Mimochodom, vedel si, že kofeín je najrozšírenejšia psychoaktívna látka na svete? Ale neodbáčajme od témy.
Ako kofeín ovplyvňuje kvalitu spánku a štruktúru mozgu
Vedci sa zamerali na dve hlavné otázky konkrétne na to, ako kofeín ovplyvňuje kvalitu spánku? Za týmto účelom merali elektrickú aktivitu mozgu (EEG) v spánkovom laboratóriu, aby zistili, či konzumácia kofeínu vedie k zhoršeniu spánku.
Zároveň sa snažili zodpovedať otázku, či môže kofeín meniť objem sivej hmoty mozgu? Toto študovali pomocou mozgových skenov, kde analyzovali, ako sa mení objem sivej hmoty po pravidelnej konzumácii kofeínu a po abstinencii od kofeínu.
Experiment prebiehal na skupine 20 zdravých mladých ľudí, ktorí pravidelne pili kávu. Počas dvoch desaťdňových období dostávali tablety, pričom nesmeli konzumovať iné zdroje kofeínu. V jednom období užívali tablety s kofeínom, v druhom placebo (išlo o tabletky bez účinnej látky). Na konci každého obdobia výskumníci pomocou skenov skúmali objem sivej hmoty účastníkov a analyzovali kvalitu ich spánku v laboratóriu.
A teraz prejdime výsledkom. Prvé zistenie bolo prekvapivé. Kofeín nemal negatívny vplyv na kvalitu spánku. Účastníci spali rovnako dobre bez ohľadu na to, či užívali kofeín alebo placebo.
Zaujímavé však bolo, že objem sivej hmoty sa po konzumácii kofeínu dočasne znížil. Po 10 dňoch užívania kofeínu mali účastníci menší objem sivej hmoty, najmä v oblasti pravej mediálnej temporálnej kôry vrátane hipokampu, ktorý je dôležitý pre pamäť a učenie. Táto zmena však nebola trvalá. Po 10 dňoch bez kofeínu sa objem sivej hmoty výrazne regeneroval.
Znamená to ale, že kofeín trvalo poškodzuje mozog? Nie, tvrdia vedci.
„Naše výsledky neznamenajú nevyhnutne, že konzumácia kofeínu má negatívny vplyv na mozog,“ zdôrazňuje vedúca výskumu Carolin Reichertová. „Ale každodenný príjem kofeínu zjavne ovplyvňuje našu kognitívnu štruktúru, čo by malo podnietiť ďalšie výskumy.“, doplňuje.
Celkovo štúdia naznačuje, že hoci kofeín krátkodobo mení štruktúru mozgu, tieto zmeny sú pravdepodobne reverzibilné a zatiaľ nie je jasné, či majú dlhodobé dôsledky na kognitívne funkcie.