V súvislosti s nízkymi teplotami, ktoré v zime ovplyvňujú naše zdravie, by sme si mali uvedomiť, že zima ovplyvňuje aj zdravie našich štvornohých domácich miláčikov. Aj keď je vonkajšie prostredie pre našich psov obohatením života, v zime pre nich môže predstavovať potenciálne nebezpečenstvo, hoci majú srsť, ktorá ich zahrieva.
Aj keď niektoré psy znášajú aj chladné počasie dobre, je treba vedieť, kedy už veľký chlad tvojmu psovi nevyhovuje a mohol by mu ublížiť.
Aké psy sú najviac ohrozené v chladnom počasí?
Tolerancia psov na chlad sa líši v závislosti od jeho veku, váhy, veľkosti, zdravia, rasy ale aj pôvodu. V prvom rade je treba povedať, že psíky, ktoré pochádzajú z teplejšej klímy, alebo sú celý život chované poväčšine v teplom prostredí domácnosti, nie sú pripravené na veľmi nízke teploty.
Tieto psy sú častokrát nízkeho vzrastu s krátkym a riedkym osrstením. Takéto telo nie je pripravené na veľký chlad, pretože ťažšie udržuje teplo. Okrem krátkosrstých psov sú na chlad citlivejšie aj niektoré malé plemená a psy s nízkym percentom telesného tuku (napr. chrty).
Šteniatka ale aj staršie psy, ktoré majú podváhu alebo iné ochorenie majú problém správne regulovať telesnú teplotu. Problém s reguláciou je poväčšine zapríčinený malým podielom telesného tuku, kvôli čomu sú tieto psy náchylnejšie na chlad.
Ako viem, že môj pes netoleruje chlad?
Ak teploty klesnú pod 0 stupňov Celzia začína byť poriadne chladno aj nám. Vtedy keď je vonku chladno pre teba, je pravdepodobne, že bude chladno aj tvojmu miláčikovi. Ak si nie si úplne istý, či sa tvojmu psovi v zime nechce byť vonku, určite to spozoruješ jeho správaním.
Ak má tvoj psík triašku, dvíha lapky od zeme, najmä na snehu alebo ľade, kňučí, šteká, alebo ti dáva akokoľvek inak najavo, že niečo nie je v poriadku, mal by si ho zobrať do tepla. Napríklad, keď hľadá úkryt, napríklad pri dverách, kde sa schúli do klbka, aby minimalizoval stratu tepla. Presuň svojho psíka do suchej a teplej miestnosti.
Medzi ďalšie príznaky, že niečo nie je v poriadku, patrí napríklad neochota hýbať sa, alebo keď má zmenený dych, zväčša dýcha zrýchlene alebo nepravidelne.
Keď je pes dlhodobo vystavení chladu, môže to viesť k omrzlinám na ušiach, labkách a špičke chvosta. Okrem omrzlín môže dôjsť aj k hypotermii, čiže podchladeniu. Hypotermia nastáva, ak telesná teplota u psa klesne pod zvyčajnú teplotu 37 °C. Chlad ale už pociťujú aj pri teplote okolo 37,5 °C. Telesná teplota psov sa zvyčajne pohybuje medzi 38,3 – 39,2 °C. Pri nereagovaní na signály, ktoré ti pes dáva môže dôjsť až k ťažkej hypotermií, ktorá môže spôsobiť smrť.
Ako predísť nebezpečenstvu v chladných dňoch ?
Ak máš psíka, ktorý s tebou býva vo vnútri, mal by si v zime naplánovať len krátke prechádzky. Na prechádzku by si mal psíka vystrojiť oblečením, a počas nej sledovať jeho pohyby a signály, ktoré ti dáva. Ak vidíš, že sa tvoj pes necíti pohodlne, vezmi ho dnu.
Oblečenie je potrebné hlavne pre krátkosrsté plemená a malé psy.
Treba ale povedať, že nie všetky psy potrebujú oblečenie. Hustosrsté plemená ako husky alebo bernardín môžu byť v zime bez problémov aj bez neho.
Po prechádzke ale, aj keď máš psíka vonku, kontroluj jeho labky. Labky môžu mať praskliny alebo rezy od ľadu, ale aj soli na cestách. Portál vet.cornell.edu radí, aby si psovi na labky naniesol vazelínu na vankúšiky labiek, aby si predišiel ich praskaniu.
Ak máš psíka vonku, uisti sa, že tvoj pes ma izolovaný výbeh, zo suchou podstielkou vyvýšenou od zemi a stály prístup k nezamrznutej vode na pitie. Taktiež mu do búdy môžeš vložiť deku alebo sveter, aby si mu vytvoril teple pohodlné miesto. Ak máš možnosť dať mu tam slamu, tak to je ešte lepšie, keďže tá nezadržiava vlhkosť.
V zimnom počasí by si sa určite mal vyhnúť holeniu a strihaniu tvojho psa, pretože srsť mu pomáha regulovať telesnú teplotu, a tým lepšie reagovať na chlad.