modre oci
Nezaradené

Vedeli ste, že Cillit Bang bol používaný na odstránenie rádioaktívnych plutóniových škvŕn alebo, že…

Portál vedelisteze.sk vám opäť prináša ďalšiu porciu zaujímavých aj netradičných faktov. Okrem iného sa dozviete aj to, že Johnny Knoxville z Jackass musí kvôli nespočetným zraneniam penisu používať katéter alebo to, že v roku 1988 vyplavilo more korytnačku, ktorá vážila 914 kilogramov.

Takže, vedeliste, že… 

 1. Na tele ľudí, ktorých zasiahne blesk, sa objaví znak pripomínajúci strom. Ide o cievy, ktoré zničil elektrický výboj.
 2. V roku 1940 vo francúzskom Bordeaux vydal portugalský diplomat Aristides de Sousa Mendes približne 30-tisíc vstupných víz do Portugalska pre ľudí (väčšinou pre Židov), ktorí utekali pred nacistami. Keď sa to dozvedela jeho vláda, prinútila ho vrátiť sa do Portugalska a ísť na dôchodok bez penzie. Zomrel ako chudobný človek v roku 1954.
  ariatides-principalimg: visitcentrodeportugal.com.pt
 3. Čistiaci prostriedok Cillit Bang používali na čistenie plutóniových škvŕn pri rozoberaní jadrovej elektrárne v Škótsku. Cillit Bang, a radiácia je preč!
 4. 23. mája 2012 poškodil americkú ponorku USS Miami požiar. A to aj napriek tomu, že bola ukotvená v lodenici. Ako sa neskôr zistilo, požiar založil civilný zamestnanec Casey J. Fury, ktorý chcel odísť z práce domov o trochu skôr. Odsúdili ho na 17 rokov a uložili mu pokutu vo výške 400 miliónov dolárov.
 5. Čajové vrecko vzniklo náhodou. V roku 1908 sa obchodník s čajom Thomas Sullivan rozhodol poslať vzorky v hodvábnych vreckách. Jeho zákazníci ešte nevedeli, ako pripraviť čaj a tak ho do horúcej vody ponorili vo vrecku. Sullivanovi potom začali prichádzať objednávky na vrecká čaju.
 6. Johnny Knoxville z Jackass má za sebou toľko poškodení penisu, že musí používať katéter, aby sa vymočil. Ako sám povedal: „Tam dole je to ako požutá psia hračka.“
  jackass-3d-buffalo-attack-14-9-10-kc
  img: uproxx.com
 7. Firmu Nokia pôvodne založili v roku 1865 ako tlačiarenskú spoločnosť.
 8. Najväčšiu korytnačku na svete vyplavilo more na Harlech Beach vo Walese v roku 1988. Podľa predpokladov mala okolo sto rokov, bola dlhá približne 2,7 metra a vážila neuveriteľných 914 kíl.
  99a12d8c9c0d9c9e7d8b907550a41af9
  img: pinterest.com
 9. Archeológovia našli v Londýne miesto na výrobu nástrojov z obdobia mezolitu. Je dôkazom, že ľudia žili v okolí Temže už pred 9-tisíc rokmi.
 10. Jazvečíka, ako jeho názov napovedá, pôvodne vyšľachtili na lov v norách jazvecov.
 11. V roku 2013 zadržali strážcovia v ruskej väznici mačku pri lezení cez väzenský múr. Mačku používali na pašovanie mobilov, nabíjačiek a bateriek tak, že príslušenstvo prichytili na jej telo. A vnútri si ho prebrali väzni.
  968a33fd1b5ac3b1184c60ce39aaf73eimg: pinterest.com
 12. Slovo oxymoron je samo osebe oxymoron. Jeho pôvod je v starovekom Grécku. Časť „oxy“ znamená bystrý a „moron“ znamená hlúpy.
 13. Skutočné meno Bruna Marsa je Peter Gene Bayot Hernandez. Jeho umelecké meno je inšpirované wrestlerom Brunom Samartinom a tým, že mu dievčatá často hovorili, že nepochádza z tohto sveta.
 14. Rok 2013 bol prvým rokom od 1987, ktorý obsahoval štyri odlišné číslice.
 15. Termín „deadline“ pochádza z čias americkej občianskej vojny. Okolo väzňov boli vyznačené čiary a keď ich prekročili, boli popravení.
 16. Domorodci z ostrova zvaného North Sentinel Island ležiaceho uprostred Bengálskeho zálivu nepoznajú okolitý svet. Ostrov nebol nikdy kolonizovaný aj preto, že domorodci zvyknú na cudzincov zaútočiť.
  north-sentinel-island-890x395_cimg: rightwingnews.com
 17. V sovietskych pracovných táboroch si väzni zvykli ukrývať alkohol v kondóme, ktorý mali v hrtane. Spoluväzni ho potom zodvihli dolu hlavou, aby alkohol vytiekol.
 18. Počas 1. svetovej vojny sa zoskupilo také veľké množstvo hladných vlkov, že Rusi aj Nemci museli vytvoriť krátkodobé spojenectvo, aby túto hrozbu zlikvidovali.
 19. 27. júl je bizarný deň, ktorý sa nazýva „Vezmi svoju domácu rastlinu na prechádzku“. A ľudia to skutočne robia.
  img_2927img: plantationservices.com
 20. V roku 2010 sa japonská vláda rozhodla spraviť veľkú kontrolu seniorov. Zistilo sa, že mnoho z nich bolo po smrti a ich rodiny to úmyselne tajili, aby naďalej dostávali ich dôchodky.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť