modre oci
Nezaradené

Časopis New Scientist uverejnil novú teóriu o fenoméne déjà vu

Ako to naozaj je?!

Výskumníci majú nové vysvetlenie na jednu z najzaujímavejších „stavov mozgu“- na fenomén déjà vu. Jeden z tímu vedcov, Akira O’Connor z University St Andrews, povedal, že ide vlastne o kontrolu svojho vlastného pamäťového systému.

Podľa časopisu New Scientist, O’Connor a jeho kolegovia začali vymýšľať techniku, ako umelo vyvolať déjà vu. Na dosiahnutie tohto cieľa hovorili účastníkom štúdie rad slov, bez toho aby odhalili jedno slovo, ktoré ich spája. Napríklad v jednej časti štúdie boli slová ako posteľ, vankúš, sny a noc. Všetky slová spájal termín spánok, no toto slovo bolo vynechané.

Keď však mali ľudia rad slov zopakovať, podvedome do neho zaradili aj slovo spánok. Pretože si mysleli, že ho skutočne počuli. Použitím funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI), tím vedcov zistil, že najaktívnejšia oblasť mozgu účastníkov nebola tá, ktorá je spojená, namiesto toho, boli aktívne miesta mozgu, ktoré sa zvyčajne podieľajú na rozhodovaní.

O’Connor je presvedčený, že tieto časti mozgu pravdepodobne sledujú naše spomienky, prehrávajú ich a hľadajú nezrovnalosti v ich obsahu.

.src

img:youtube.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť