Ľudstvo trpí drogovou závislosťou na niekoľkých rôznych substanciách, bez ktorých by naša civilizácia nemohla fungovať. Najtypickejšou závislosťou je ropa, menej známa je tá héliová…
Hélium je jeden z najrozšírenejších prvkov vo vesmíre. Nájdete ho prakticky všade – ironické je, že nie na Zemi. Teda aspoň nie vo forme, ktorú by sme mohli využívať. A keď dôjde, a stane sa to skôr, než myslíte, bude to poriadny prúser. Doteraz hrozilo, že to nastane do 20 rokov!
img: epoxyoil.com
Hélium asi poznáte predovšetkým práve z nafukovacích balónikov a potom zo smiešnych experimentov, kedy sa vďaka nemu hovorí komicky vysokým hlasom. Ale hélium sa využíva aj pri mnohých činnostiach, ktoré nie sú tak vtipné – zato zachraňujú ľudské životy. Napríklad v medicíne, v mnohých presných lekárskych prístrojoch a tiež vo výskumných ústavoch a laboratóriách celého sveta. Závisí na ňom oveľa viac výskumu, než by ste verili. A héliumdochádza …
Ako sa to mohlo stať?
Ceny hélia boli desiatky rokov extrémne nízke, takže nikoho nenapadlo s ním šetriť. Väčšina svetových zásob totiž pochádza z jediného zdroja: ako vedľajší produkt pri ťažbe zemného plynu v Skalistých horách. A americká vláda, ktorá ho „schraňovala“ kvôli zásobám pre vzducholode, vlani nariadila, aby sa tamojšia obrovská zásoba povinne rozpredala do roku 2015. To znamená, že ceny hélia prudko stúpajú – oproti vlaňajšku už na dvojnásobok.
Najväčší problém spočíva v tom, že práve s héliom pracujú fúzne reaktory, od ktorých si vedci sľubujú v budúcnosti lacnú energiu.
Pokiaľ tento nádejný sen skončí len preto, že sme si hélium vymrhali v balónikoch, potom by išlo o jednu z najtragickejších irónii v dejinách ľudstva…
Kde vziať hélium
Hélium je na Zemi prítomné len veľmi zriedkavo. V zemskej atmosfére sa vyskytuje len vo vyšších vrstvách a vďaka svojej mimoriadne nízkej hmotnosti postupne z atmosféry vyprcháva do medziplanetárneho priestoru. V atmosfére Zeme (do výšky 200 km) tvorí 0,000524 objemových percent (tj. 5,24 ppm).
Prvýkrát bolo hélium izolované z minerálu smolinca. V menšom množstve, až 9% sa nachádza v zemnom plyne, z ktorého sa tiež získava vymrazovaním. Hélium aj zriedkavo vyviera trhlinami v krajine, najznámejšie oblasti týchto výverov ležia v Skalistých horách v USA a v Kanade. Predpokladá sa, že všetko toto hélium je produktom jadrového rozpadu prvkov v zemskej kôre (alfa častice sú jadrami atómov hélia).
Vo vesmírnom meradle je hélium druhým najviac zastúpeným prvkom. Vyskytuje sa predovšetkým vo všetkých svietiacich hviezdach, kde je jedným z medzistupňov termonukleárnej syntézy, ktorá je podľa súčasných teórií základným energetickým zdrojom vo vesmíre. Tvorí približne 25% hmoty okolitého pozorovateľného vesmíru. Hélium sa vyskytuje v atmosfére plynných obrov, kde sa jeho objemová koncentrácia pohybuje medzi 3 a 19%, a po vodíku je to najrozšírenejší prvok v atmosfére. Z kamenných planét sa vyskytuje najmä na Merkúri a takisto na Mesiaci.
Zázrak v pravú chvíľu!
Ako na zavolanie teda prišiel objav obrovského množstva hélia v Afrike, ktorý bol oznámený na konci júna. Ide o 54 miliárd ton hélia, čo by vystačilo celej planéte na 10 rokov. Dôležité je to ale predovšetkým preto, že geológovia, ktorí sa na objave podieľali, očakávajú, že v blízkosti náleziska nájdu už čoskoro ďalšie zásoby tohto prvku.
Krajinou, ktorá bude z nálezu profitovať, je Tanzánia – hélium sa nachádza pod Veľkou priekopovou prepadlinou.