Skoro všetky organizmy sú riadené cyklom dňa a noci. Ľudia, mnoho zvierat…a čo stromy?
Aj oni sú riadené cyklom slnka. Stromy majú vlastnosť, ktorá sa nazýva cirkadiánny rytmus (Biologický rytmus s periodicitou 20–28 hodín. Je jedným z biorytmov- kolísanie aktivity a bdelosti, najčastejšie s dennou, mesačnou alebo ročnou periodicitou.) Ukázalo sa, že stromy by mohli v skutočnosti tiež tráviť noci „spánkom“.
,,Naše výsledky ukazujú, že celý strom počas noci klesne. Môžeme to vidieť zmenou pozície lístia a konárov,“ vysvetlil Eetu Puttonen z fínskeho výskumného ústavu. Spolu s ďalšími odborníkmi zistili, že stromy sú počas noci až do svitania menšie asi o 10 cm. Tento jav pozorovali na stromoch v rôznych krajinách tisíce kilometrov od seba.
img: ienna University of Technology, TU Vienna
Tím meral stromy pomocou laserových skenerov. Vďaka ním mohli pracovať v noci bez svetiel, aby sa ubezpečili, že nezasiahnu do denného a nočného cyklu. Zistili, že všetky stromy merané v rôznych krajinách v priebehu noci „klesli“, to im umožnilo vylúčiť vplyv počasia a miesta.
Výskumníci ešte potrebujú prísť na to, či je poklesnutie listov a konárov pasívny alebo aktívny proces. Zvesené konáre by mohol spôsobiť aj pokles vnútorného tlaku vody. Počas dňa totiž v stromoch prebieha fotosyntéza, čo zvyšuje tlak v tkanivách stromov. Výskumníkov tiež zaujíma, či odpočinok stromov riadi cyklus dňa a noci alebo práve spomínaný cirkadiánny rytmus.
img: pacific-homes.com