obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Ak sa chystáte k moru, mali by ste niečo vedieť. Môže vám to zachrániť život

Ak sa chystáte na dovolenku k moru, predtým, ako vstúpite do vody, by ste však mali niečo vedieť.

Kúpanie v mori so sebou prináša niekoľko rizík, o ktorých však vie len málokto. Nebezpečenstvo, na ktoré vás chceme upozorniť sa vyskytuje dokonca v blízkosti pláží. Prečítajte si preto pozorne nasledujúce riadky.

Hlavným nebezpečenstvom pre turistov na plážach nie je pálivé slnko ani vysoké vlny, či útok žralokov. Najväčším nebezpečenstvom, o ktorom vie len niekoľko turistov, sú nebezpečné pobrežné morské prúdy (rip currents), ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti pobreží.

Práve tento jav stojí za najväčším počtom úmrtí utopením na dovolenkách. Ako sa mu vyvarovať a ako sa pred ním chrániť, sa dozviete v tomto článku.

q-02

img: brightside.me

Pobrežné prúdy dokážu utopiť aj profesionálneho plavca pokiaľ nevie, ako sa má v prípade ohrozenia zachovať. Ak sa pokúsite prúdu vzdorovať, váš boj je vopred prehraný. Nepodarí sa vám prekonať silu pobrežných prúdov, čo vás unaví, ak sa do toho pridá ešte panika, zachrániť vás bude veľmi ťažké.

Web

img: brightside.me

Pobrežné prúdy sú najnebezpečnejšie v plytkých vodách s miernym svahom a pieskovým podkladom, kde sa nachádzajú menšie pieskové ostrovčeky pod vodnou hladinou. Pri odlive sa veľké množstvo vody nedokáže vrátiť späť do otvoreného mora. V tomto mieste rastie tlak vody, ktorá sa týmito priechodmi valí rýchlosťou až 3 m/s smerom do otvoreného oceánu. Vznikajú obrovské morské pereje a tento „otvor“ vytvára tzv. morskú rieku, ktorá veľkou rýchlosťou odnáša všetko preč.

172405-R3L8T8D-650-q-03

img: brightside.me

Takéto koridory môžu vznikať po celom pobreží pláže. V extrémnych prípadoch môže mať jeden koridor šírku až 50 metrov, 200-400 metrov dlhý, pričom voda sa v ňom pohybuje rýchlosťou 15km/h.

Obvykle sú však pobrežné prúdy široké asi 2-3 metre, pohybujúce sa rýchlosťou asi 4-5 km/h. To však neznamená, že nie sú nebezpečné, práve naopak.

Ako odhaliť, že sa vo vode nachádza pobrežný prúd?

  • Voda sa k pobrežiu pohybuje v pravom uhle smerom na breh
  • Voda pri pobreží má odlišnú farbu ako voda vzdialená ďalej od pobrežia
  • Medzery medzi vlnami sú 5-10 metrov

Ak spozorujete tieto znaky, nevstupujte radšej do mora. Sledujte aj varovné vlajky a oznamy na plážach, ktoré vás informujú o aktuálnej situácii mora. Avšak až 80% pobrežných prúdov nie je možné spozorovať zrakom.

167405-R3L8T8D-650-rip-current12

img: brightside.me

Ak sa dostanete do pobrežného prúdu, je dobré vedieť nasledovné!

1

Nepanikárte

Veľmi dôležité je nepodľahnúť panike. Ľahko sa to hovorí, ťažšie vykonáva, avšak v tomto prípade vám to môže zachrániť život. Stres zrýchli vaše dýchanie a vy sa budete riadiť pudom sebazáchovy. Budete však potrebovať racionálne uvažovať o nasledovných krokoch, preto treba zostať čo najviac v pokoji, ako to len pôjde.

171605-R3L8T8D-650-rip-current--otbojnoe-techenie-kak-ne-utonut-v-okeane13

img: brightside.me

2

Šetrite si svoje sily

Dôležité je šetriť si sily, preto by vás nemalo nepadnúť plávať priamo k pláži. Keď sa nachádzate v prúde, ktorý odnáša vodu smerom do otvoreného mora, nemáte šancu ho prekonať, zbytočne si len vyčerpáte sily, čo vás môže stáť i život. Plávať treba vždy kolmo na smer prúdu, netreba sa báť, že vás voda odnesie trochu ďalej od brehu, pretože vám to pomôže dostať sa z prúdu. Doplávať k pobrežiu pri šetrení síl už zvládnete.

171705-R3L8T8D-650-10606153_699399626813849_598154479496657968_n

img: brightside.me

3

Čo ak je prúd veľmi široký?

Najdôležitejšie je dodržať prvé dve pravidlá. Aj keď bude prúd širší, snažte sa čo najdlhšie plávať kolmo na prúd. Vašou najväčšou nádejou je fakt, že pobrežné prúdy väčšinou trvajú cca 5 minút. V žiadnom prípade neplávajte rovno k brehu, ale pokračujte aspoň 50 metrov rovnobežne s plážou. Je veľká pravdepodobnosť, že pobrežný prúd vznikne o malú chvíľu znovu, a to v tom istom mieste.

166355-R3L8T8D-650-hurrjeanne3

img: brightside.me

Čo by ste si o pobrežných prúdoch mali zapamätať

  • Pobrežný prúd vás nikdy nestiahne pod hladinu vody
  • Jeho šírka nie je nikdy väčšia ako 50 metrov, zväčša však neprekročí 20 metrov
  • Jeho dĺžka len ojedinele prekročí 100 metrov

O pobrežných prúdoch vie len málo ľudí, informujte o nich preto svojich známych a priateľov, ktorí sa chystajú k moru, môže im to zachrániť život. My veríme, že sa s nimi nikdy nestretnete, avšak je dobre byť informovaný skôr ako môže byť neskoro.

q-04

img: brightside.me

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.