kychanie
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Aké nebezpečenstvo vám hrozí, ak sa budete snažiť zadržať kýchnutie?

Ľudia kýchajú z rôznych dôvodov. Či už ide o prechladnutie alebo alergiu, kýchnutie je dobrý spôsob na to, ako si vyčistiť priechody a dýchať tak čistý vzduch. Ak sa do nosovej výstelky dostanú dráždivé látky ako napríklad prach, chlpy, nečistoty či hlien, dôjde tak k masívnej inhalácii. Svaly hrudníka na to reagujú napnutím, čím sa vytvorí tlak, následne dochádza k zrýchlenému dýchaniu nosom a výsledkom toho všetkého je kýchnutie.

Asi 25% ľudí kýcha, keď sa pozrie do ostrého svetla či slnka, iní zas kýchajú po orgazme či pri kontakte s chlpmi domácich zvierat. Jedno kýchnutie dokáže dosiahnuť vzdialenosť sedem až osem metrov a rýchlosť vzduchu prechádzajúca cez nos môže byť až takmer 161 kilometrov za hodinu. Kýchaním sa vzduchom ľahko prenášajú kvapôčky z nosa a sliny, čo je jeden z hlavných spôsobov prenosu infekčných chorôb ako je napríklad chrípka. Jedno kýchnutie je schopné preniesť až 100 000 vírusov a baktérií. Z ohľaduplnosti k ostatným sa preto odporúča prekrytie horných dýchacích ciest vreckovou alebo predlaktím.

„Zatiaľ čo kýchanie zohráva úlohu pri šírení infekcie, je tiež užitočné pri odstraňovaní dráždivých látok a cudzích predmetov z nosovej dutiny,“ povedal doktor Stewart, ktorý je lekárom ORL z Banner Health v Tucsone, Arizone, píše bannerhealth.com.

Zadržanie kýchnutia nie je len nezdravé, ale dokonca i nebezpečné

Hoci sa môžete snažiť zabrániť kýchnutiu z rôznych dôvodov, môžete sa stretnúť aj s niektorými komplikáciami, ktoré sú s tým spojené. Takéto blokovanie je nebezpečné najmä kvôli energii, ktorú samotné kýchnutie produkuje.

„Kýchanie vytvára významný tlak v horných dýchacích cestách,“ hovorí doktor Stewart. „Ak zablokujete uvoľnenie tohto tlaku tým, že sa pokúsite zadržať kýchanie, môže to spôsobiť prasknutie ušných bubienkov, podráždenie hrdla a dokonca aj v závažných prípadoch prasknutie krvných ciev v očiach alebo mozgu,“ dodal.

Existuje tvrdenie, ktoré hovorí, že pri kýchnutí sa naše srdce na malinký okamih zastaví. Je to však len mýtus. Pri kýchnutí sa tlak v hrudi mení, čo má za následok zmenu prietoku krvi a tým môže dôjsť k zmene rytmu srdcového tepu. Preto sa môže zdať, že naše srdce vynechá úder, ale nie je to tak.

Zopár zaujímavých faktov spojených s kýchaním na záver

  • Každý človek vydáva pri kýchaní špecifický zvuk. Dôvod je taký, že množstvo vzduchu, ktoré prechádza malými nosnými dierkami a ústami vytvára určitý hluk a hlasitosť tohto zvuku je ovplyvnená veľkosťami nozdier.
  • Farba hlienu pri kýchaní by mala byť u zdravého človeka čistá a priehľadná. No, ak je naše telo napadnuté infekciou, farba hlienu môže byť zelená, hnedá či žltá. Táto farba hlienu pochádza z bielych krviniek v hliene, ktoré produkujú protilátky na boj proti prechladnutiu či infekcii. Náš nos vyprodukuje denne pol až jeden liter
  • Korenie vyvoláva kýchanie, pretože obsahuje pre nos dráždivú látku piperín.
  • Absolútny rekord v kýchaní drží Donna Griffithsová z Worcestershire v Anglicku. Údajne kýchala neprestajne 978 dní a to v období od 13.1.1981 do 16. 9.1983, informuje stránka everydayhealth.com.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.