Stalo sa to už každému, potrebovali sme si kýchnuť, no ako naschvál, všade navôkol bolo hrobové ticho. Ak by ste si kýchli, tak by ste na seba upútali nechcenú pozornosť. Nehovor viac o tom, že niektorí ľudia kýchajú tak hlasno, že to pripomína pád lietadla. Vy ste sa preto rozhodli, že urobíte všetko, aby ste kýchnutie zastavili.
Možno si poviete, že „zadržanie kýchnutia“ je v pohode, je ale tomu skutočne tak? Poďme sa na túto problematiku pozrieť teraz bližšie.
Mechanizmus kýchania
Kýchnutiu predchádza najčastejšie podráždenie v nose. Ide o reflexnú reakciu, ktorá je sprevádzaná náhlym uvoľnením vzduchu z pľúc cez nos a ústa, ktoré môže dosiahnuť rýchlosť až 167 km/h, čo je mimochodom svetový rekord. Keď zadržíte kýchanie, tento tlak nemôže byť uvoľnený prirodzeným spôsobom, čo môže spôsobiť jeho presun do iných častí tela.
Čo sa vám môže stať, ak kýchnutiu nenecháte „voľný priebeh“
Možno by vás to nenapadlo, ale ak zadržíte kýchnutie, tak si môžete uškodiť. Samozrejme, nedeje sa to vždy, no isté riziko existuje.
Poškodenie ciev a očí
Zadržiavanie kýchania môže spôsobiť prasknutie drobných krvných ciev v očiach alebo nose, čo vedie k krvácaniu a červeným škvrnám na očiach, približuje web health.com.
Môžete cez ucho získať infekciu
Pravdepodobne sa teraz pýtate, čo má spoločné kýchanie s prenosom infekcie cez uši. Keď zadržíte kýchanie, tlak sa môže preniesť do Eustachovej trubice, ktorá spája nos a stredné ucho. To môže spôsobiť, že baktérie a vírusy sa presunú do stredného ucha, čo môže viesť k infekciám a dokonca k prasknutiu ušného bubienka.
Poškodenie hrdla
Potenciálne si môžete poškodiť aj hrdlo. Ak zadržíte kýchnutie, v niektorých prípadoch to môže viesť aj k prasknutiu tkanív v hrdle. Jeden prípad dokumentoval 34-ročného muža, ktorý utrpel tržnú ranu v hrdle po tom, ako sa pokúsil zadržať kýchanie tým, že si zovrel nos a zatvoril ústa, píše web Smithsonian Magazine.
Môžete si poškodiť mozog
Potenciálne vám hrozí aj poškodenie mozgu. Aby sme boli presní, ak máte poškodenú cievnu stenu v mozgu, môže zadržiavanie kýchania spôsobiť prasknutie aneuryzmy, čo je život ohrozujúci stav.
Subkutánny emfyzém
V extrémnych prípadoch môže dokonca nastať stav známy ako subkutánny emfyzém. Toto je stav, keď sa vzduch dostane pod kožu, čo môže spôsobiť opuch a bolesť. Jeden prípad zaznamenal pacienta s emfyzémom po zadržiavaní kýchania, ktorý mal vzduch zachytený v tkanivách okolo trachey.
V súvislosti s kýchaním môže tento stav vzniknúť, keď tento vzduch prenikne do tkanív v oblasti krku alebo tváre. Asi nikomu netreba zvlášť vysvetľovať, že je to niečo nepríjemné. Tento stav vyžaduje lekárske ošetrenie, teda ak sa s ním stretnete, nepodceňujte ho.
Prečo je kýchanie dôležité
Možno si hovoríte, že kýchanie je otrava, a preto sa pýtate, na čo je to vlastne dobré. Kýchanie pomáha odstraňovať dráždivé látky z nosa, čo je dôležité pre udržanie čistoty dýchacích ciest. Je to prirodzená obranná reakcia tela na odstránenie cudzích častíc, ako sú prach, alergény či patogény.
Keď si budete teda potrebovať v budúcnosti kýchnuť, určite tomu nebráňte, nie je to zdravé a okrem toho hrozí, že si uškodíte.