obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Zaujímavosti

Ako hlasno počúvate hudbu? Táto úroveň hlasitosti, vám môže poškodiť sluch okamžite!

Aj keď väčšina mladých ľudí trávi svoj voľný čas na koncertoch, festivaloch alebo len tak počúvaním hlasnej hudby cez slúchadlá, neustále a opakované vystavovanie sluchu hlasnej hudbe môže nakoniec viesť až k trvalej strate sluchu.

Strata sluchu môže nastať štyrmi rôznymi spôsobmi. Ide o prevodovú poruchu sluchu, zmiešanú poruchu sluchu, poruchu spektra sluchovej neuropatie a senzorineurálnu poruchu sluchu. Práve posledná zmienená porucha je porucha spôsobená hlukom a nastáva vtedy, keď dôjde k poškodeniu vnútorného ucha.

V prípade straty sluchu spôsobenej hlukom väčšina poškodenia postihuje bunky drobných zmyslových chĺpkov vo vnútornom uchu. Keď sa tieto bunky poškodia alebo odumrú, zmení sa elektrický signál, ktorý sluchový nerv vysiela do nášho mozgu. O sluch môžeme prísť dočasne alebo natrvalo. Akútna dočasná strata sluchu môže nastať po návšteve hlučného koncertu, festivalu alebo po návšteve strelnice, kedy sme nepoužili ochranu uší. Počas týchto aktivít si ešte neuvedomuje, že náš sluch môže byť poškodený, no neskôr budeme počuť zvuky veľmi nejasne, ošumelo a vzdialene. Onedlho táto dočasná hluchota pominie, no opakované vystavovanie nášho sluchu takýmto hlučným podnetom môže viesť k trvalej hluchote, informuje portál www.cnet.com.

Slúchadlá sú dobrý sluha, no vedia byť zlý pán!

Mnohí tínedžeri či mladí dospelí zvyknú počúvať hudbu naplno tak, že aj ich okolie dokáže rozpoznať, aká hudba im v slúchadlách hrá. S najväčšou pravdepodobnosťou budú hodnoty decibelov takto pustenej muziky vysoké a opakovanie takýchto situácii môže viesť najprv k dočasnej a následne k trvalej hluchote.

Podľa časopisu Noise & Health môže úroveň hluku v slúchadlách  dosiahnuť až 139 decibelov, čo je oveľa viac, než je odporúčaný rozsah dennej expozície zvuku. Odporúčaný rozsah je 60 až 85 decibelov, pričom priemerná úroveň hluku zo slúchadiel pri zvýšenej hlasitosti je 94 až 110 decibelov.

Odporúčaných 60 decibelov si možno predstaviť ako hlasitosť priemernej konverzácie ľudí a 130 decibelov je už hladina hluku rockového koncertu. Bez toho, aby sme si poškodili sluch, môžeme počúvať hudbu na maximálnej úrovni 85 decibelov po dobu ôsmych hodín denne. Ak by sme túto hladinu hluku presiahli a hudbu počúvali zo slúchadiel každý deň po dobu ôsmych hodín, mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu nášho sluchu. S rastúcimi hodnotami decibelov sa skracuje aj čas, počas ktorého by sme mali hudbu počúvať. Na každé tri decibely sa bezpečný čas expozície skráti na polovicu. Napríklad pri 88 decibeloch môžeme bez hrozby poškodenia sluchu počúvať hudbu štyri hodiny denne a pri 91 decibeloch už len dve hodiny denne. No k okamžitému poškodeniu sluchu môže dôjsť už pri 120 decibeloch!

„Hlasitý hluk nad 120 dB môže spôsobiť okamžité poškodenie uší.“

Pre lepšiu ilustráciu si nižšie môžete približné hodnoty decibelov a druh zvuku, ktorý je pre výšku hlasitosti typický.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.