Neil Alden Armstrong – astronaut a prvý človek, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca. Na povrchu Mesiaca vtedy strávil približne 2 hodiny a 31 minút. Armstrong bol členom úspešnej misie Apollo 11, počas ktorej sa 20. júla 1969 podarilo prvým ľuďom pristáť na Mesiaci. Neila Armstronga poverili byť veliteľom Apolla 11, jeho kolegami sa stali pilot veliteľského modulu Michael Collins a pilot lunárneho modulu Edwin „Buzz“ Aldrin.
Foto: nasa.gov
Ako teda vznikli zábery prvého človeka na mesačnom povrchu?
Ak máte na mysli tento záber:
Foto: pinterest.com
Záber z televíznej kamery nízkeho rozlíšenia namontovanej na modulárnom zariadení (MESA).
Podľa dnešných štandardov naozaj nekvalitná kamera, no vtedy to bol technologický zázrak, niekoľkokrát menší ako vtedajšia komerčná televízna kamera. Išlo o zábery z pristátia na Mesiaci, ktoré mali byť vysielané v rôznych formátoch naživo po celom svete. Celá výbava televíznych monitorov na tento účel bola primitívna a drahá, ale bola to jediná metóda, ako to v tom období realizovať. V priamom prenose Armstrongov zostup po rebríku a jeho prvé kroky na povrchu Mesiaca počula a videla približne pätina ľudstva.
Ak máte na mysli takýto záber:
Foto: nasa.gov
Autorom tohto záberu je práve Buzz Aldrin (druhý muž na povrchu Mesiaca), ktorý odfotografoval Neila Armstronga (prvého muža) použitím 70mm fotoaparátu Hasselblad, dodnes jedným z najlepších aparátov všetkých čias.
Kamery boli upravené tak, aby mohli byť umiestnené na hrudiach astronautov.
Foto: pinterest.com
zdroj: mentalfloss.com