Žijeme vo svete kde trpí hladom približne 800 miliónov ľudí. Odhaduje sa že do roku 2050 bude na svete až 9 miliárd ľudí. Existuje spôsob aby sa počet hladujúcich ľudí znížil?
Obyvateľstvo miest rastie neuveriteľne rýchlo. V roku 1950 žilo v mestách 746 miliónov ľudí. V roku 2014 toto číslo vyskočilo na 3,9 miliardy a neustále rastie. Počas nasledujúcich 30 rokov sa očakáva že 70 % svetovej populácie bude žijúcich v mestách, pričom väčšina pochádzajúca z menej rozvinutých krajín.
Foto: filmonselassie.com
Keďže sa väčšina ľudí sťahuje do miest, dovážané potraviny putujú stovky až tisíce kilometrov z fariem do regálov obchodov, čím strácajú svoju kvalitu a tým sa tvorí aj viac odpadu. Dobrá správa je, že sme aktuálne schopný vyprodukovať dostatok jedla pre 9 miliárd ľudí. Problém je že sa nedostane ku všetkým ľuďom, ktorí ho potrebujú a tretina všetkých vyprodukovaných potravín je vyhodená.
Foto: aestheticsofprotest.org
Riešenie tohto problému by mohlo spočívať v pestovaní potravín priamo v mestách, kde je plno nevyužitých priestorov, ktoré by mohli slúžiť na pestovanie ako napríklad strechy budov alebo opustené sklady s možnosťou pestovania pod umelým osvetlením.
Foto: todayonline.com
Pestovanie potravín v mestách by znamenalo kratšie vzdialenosti k predajcom, tým pádom by boli potraviny čerstvejšie a tvorilo by sa menej odpadu. V mestách by bolo viac zelene, ktorá by produkovala kyslík a spotrebúvala oxid uhličitý. V tomto videu je ukázané ako využiť strechu budovy pre pestovanie potravín.
Tento spôsob farmárčenia v mestách je len čiastočná odpoveď na otázku ako znížiť počet hladujúcich ľudí, v skutočnosti je tento problém oveľa väčší.
zdroj: upworthy.com