ryba
Zvieratá

Ako ryby dýchajú pod vodou a prečo sa na vzduchu udusia?

Bez kyslíku by sme dlho neprežili. Približne po pár desiatkach sekúnd môžeme omdlieť pričom po 3 minútach hrozí poškodenie mozgu. No existujú aj medzi nami rekordéri, ktorí vydržia bez prísunu kyslíku pomerne dlho. Jedným z nich je Bludimir Šobat, potápač, ktorý v roku 2021 vytvoril svetový rekord. Bez prísunu kyslíka pod hladinou vody vydržal viac ako 24 minút. Treba ale povedať, že na to, aby to dosiahol, dlho trénoval a preto to radšej doma neskúšajte. No, ale ani on nevydrží pod hladinou vody tak dlho ako ryby. Zaujímali ste sa niekedy o to, ako ryby dýchajú kyslík a potrebujú ho vôbec k tomu, aby prežili?

Ako ryby dýchajú pod hladinou vody?

Aj ryby, ktoré žijú pod hladinou vody, potrebujú k tomu, aby prežili, kyslík. U ľudí pľúca extrahujú kyslík zo vzduchu, ktorý dýchame, a prenášajú ho do krvného obehu, pričom zároveň uvoľňujú oxid uhličitý zo systému. U väčšiny rýb robia žiabre to isté, no vode. Namiesto toho, aby ho získavali zo vzduchu, tak si musia vystačiť len s kyslíkom z vody. Tento proces vyžaduje, aby cez absorpčné povrchy prešli veľké objemy vody, aby sa do ich tela dostalo dostatok kyslíka pomocou úst a žiabrov. Žiabre sú pomerne veľké, s tisíckami malých krvných ciev, čo maximalizuje množstvo extrahovaného kyslíka. Tieto časti tela fungujú ako pumpa, aby udržala vodu v pohybe cez povrchy žiabrov, ktoré absorbujú plyn, vysvetľuje portál nessf.org. No treba podotknúť, že dýchanie je pre ryby oveľa zložitejšie, pretože vo vode je menej kyslíka ako vo vzduchu.

Vo všeobecnosti platí, že čím majú ryby väčšiu plochu žiabre, tak tým jednoduchšie dokážu absorbovať kyslík. Krv prechádzajúca cez žiabre sa pumpuje v opačnom smeru než voda, ktorá tečie cez žiabre. Tým sa zabezpečuje, že hladina kyslíka v krvi je nižšia než hladina kyslíka vo vode. Kyslík sa vždy snaží presunúť do oblastí s nedostatkom kyslíka, čo sa nazýva difúzia. Následne sa kyslík môže viazať na hemoglobín, proteín vo vnútri červených krvných buniek, ktorý distribuuje kyslík po celom tele.

Dobrou správou pre ryby je, že potrebujú na svoje fungovanie menej energie v porovnaní s cicavcami, čo znamená, že spotrebujú aj menej kyslíka.

Prečo sa ryby na vzduchu „utopia“?

Pre ryby je prirodzené prostredie vo vode, prostredníctvom ktorej získavajú kyslík. Možno vás ale niekedy napadlo, prečo sa ryba jednoducho nenadýchne zo vzduchu, ktorý dýchame my. Ľudia dýchajú kyslík zo vzduchu pomocou pľúc, ale obyvatelia vody potrebujú iný mechanizmus. Ryby majú žiabre, ktoré im umožňujú získavať kyslík rozpustený vo vode. Keď ryba otvorí ústa, voda preteká cez žiabre a krv v kapilárach naberá kyslík, ktorý je rozpustený vo vode. No tento systém na vzduchu nefunguje. Keď ryba zostane príliš dlho na vzduchu, kyslík v jej organizme sa vyčerpá a dochádza k postupnému uduseniu. Bežná ryba prežije na vzduchu približne 10 minút, kým sa udusí.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.