Nezaradené

Video: Ako rýchlo sa dá ísť na bicykli? Max cestoval 11 000 kilometrov aby to zistil na vlastnej koži

Aby na to našiel odpoveď musel 42. ročný Rakúsky cyklista Max Stöckl cestoval 11 000 kilometrov do Čile. Tam ho čakal svetový rekord v zjazdovom bicyklovaní na štrkovom teréne.

Foto: www.singletrackworld.com

Jeho projekt nazvaný V-Max uskutočnil 13. decembra na 1 200 metrov dlhom štrkovom svahu v púšti Atacama. Jeho šesť členný tým zachytil prekonanie svetového rekordu na videoMax Stöckl sa venuje cyklistike už 20 rokov a vášeň má práve pre prekonávanie rýchlostných rekordov. Doteraz drží rýchlostný rekord na snehovom svahu. Po tom, ako niekoľko krát porazil sám seba v rýchlosti na snehu sa začal orientovať na štrkovitý terén. Ten bol výzvou aj pre neho.

Foto: www.mtbr.com

 

Prvý rekord vytvoril na sopečnom kuželi Cerro Negro v Nikarague, dosiahol rýchlosť 164.95 km/h. Po návrate domov vedel, že to nestačí. Odpoveď na jeho hľadanie mu ponúkla púšť Atakama. Práve toto miesto je ideálne na rýchlostný zjazd, nakoľko je bez vegetácie. Na svoj pokus si vybral bezmenný vrch s nadmorskou výškou 3 972 m n. m.. Na sebe mal špeciálny oblek s airbagom, ktorý je podobný ako ten pre lyžiarov. Bicykel má bez špeciálnych dielov, v takom stave v akom ho kúpil v obchode. Sám tvrdí, že bicykel by mal zostať bicyklom, a nechce žiadne špeciálne vylepšenia.

Foto: www.adaptnetwork.com

 

Pred vytvorením rekordu si kopec prešiel a dôkladne naplánoval zjazdovú trasu. Najprv ju zopár krát zišiel pomalšie. Aj keď sa to zdá banálne, nie je to až tak jednoduché. Skúste vytrčiť ruku z okna auta idúceho 160 km/h. A teraz si predstavte ten tlak na celom tele. Jeho rekordný zjazd trval jedenásť sekúnd, a po 650 metroch dosiahol maximálnu rýchlosť 167,6 km/h. Na príprave pracoval dva roky, ale za ten pocit to stálo.

 

zdroj: singletrackworld.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť