Zimná sezóna sa nám pomaly ale isto rozbieha. Pravdepodobne aj u teba v domácnosti už beží radiátor na plné obrátky, ako to len ide, aby vyhrial tvoj byt či dom.
Ako určite dobre vieš, tak vykurovanie nie je lacné a ide o jednu z najväčších položiek, ktorú pravidelne platíme v súvislosti s bývaním. Možno preto niekedy radšej volíš vykurovať byt slabšie, aby ťa neskôr neprekvapil účet. Niekedy ale toto nie je najefektívnejší spôsob, ako ušetriť za vykurovanie.
Dovoľ nám, dať ti nižšie do pozornosti niekoľko jednoduchých tipov, ako môžeš ušetriť desiatky až stovky eur za vykurovanie.
Ako ušetriť za vykurovanie?
Odvzdušni radiátor
Možno si sa stretol už s problémom, že si spustil kúrenie, no aj napriek tomu radiátor sa nezohrial alebo bol vlažný. Alebo radiátor máš nastavený na päťke, no teplota je nižšia, než by mala. Ak máš nastavenú napríklad päťku, tak teplota v izbe by mala byť 28 až 30 °C.
V tomto prípade vo väčšine prípadov stačí, aby si radiátor odvzdušnil. Dôvodom neefektívneho fungovania radiátora sú vzduchové bubliny, ktoré sa môžu tvoriť v radiátore počas používania alebo pri dopĺňaní vody do vykurovacieho systému. Tieto bubliny vytvárajú „vzduchové vrecká“, ktoré bránia prúdeniu teplej vody. To môže viesť k tomu, že časť radiátora zostáva studená, aj keď je zapnutý, resp. nie je tak teplým, ako by mohol byť.
Skontroluj okná, či funguje tesnenie
V súvislosti s vykurovaním treba povedať, že teplý vzduch má tendenciu stúpať, a preto by si nemal podceňovať tesnenie okien, kde teplo prirodzené uniká von. Či ti riadne funguje môžeš otestovať jednoduchým trikom. Vlož bankovku do okna a zavri ho. Ak ju vytiahneš ľahko, tak tesnenie nefunguje. Ak ju nevieš dostať zo zatvoreného okna, tak tesnenie funguje, ako má.
V prípade, ak ti tesnenie nefunguje správe, nemusíš zúfať. Zavolaj okenára, aby ti opravil tesnenie. Alternatívne ho môžeš utesniť aj ty sám. Takmer v každých domácich potrebách alebo železiarstve vieš kúpiť tesnenie, ktoré stojí pár eur. Jednoducho ho potom nalep na existujúce tesnenie vo vnútri rámu okna. Pôvodné tesnenie ale určite nedávaj reč. Pomocou tohto triku môžeš vyriešiť problém so zlým tesnením okna na dve až tri sezóny.
Daj za radiátor špecializovanú fóliu
Potom je tu ďalší bežný trik, ako môžeš zvýšiť účinnosť vykurovania a to pomocou alobalu. Samozrejme, v tomto prípade nemôžeš použiť bežný alobal (ten je tenký a málo odolný), do ktorého balíš potraviny, ale špecializovaný alobal. Špecializované fólie majú na zadnej strane vrstvu izolačného materiálu. Tento alobal, resp. fóliu, kúpiš za pár eur. Následne fóliu stačí aplikovať za radiátor.
Vďaka tomuto triku minimalizuješ tepelné straty do steny a maximalizuješ odraz tepla do miestnosti.
Len pre zaujímavosť, vďaka tepelno-reflexným fóliám môžeš účinnosť radiátora a vykurovania zvýšiť až o 10 %. Tiež je dôležité fóliu správne upevniť, aby nevznikali medzery.
Používaj hrubé záclony
Ďalší jednoduchý trik, ako môžeš ušetriť peniaze na vykurovaní, je, keď budeš mať hrubé záclony. Tie sú síce o niečo drahšie, ale investícia do pevnejších záclon sa ti rýchlo vráti. Hrubá látka totiž pôsobí ako izolant, ktorý na jednej strane drží studený vzduch od okna a na opačnej udržiava teplý.
V tomto prípade treba ale prízvukovať, že hrubé záclony nemôžu prekrývať radiátor, čo by mohlo znížiť cirkuláciu tepla.
Používaj reflexné fólie na oknách
Posledným tipom, ktorý pre teba máme, sú reflexné fólie na okná. V zime odrážajú teplo späť do miestnosti a v lete znižujú prehrievanie interiéru.
Poznáš aj ty nejaké tipy, ako môžeš efektívnejšie vykúriť svoj byt či dom? Daj nám o nich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.