termostaticka hlavica_3 hodnoty
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Ľudské telo

Vieš, akú teplotu by si mal mať v spálni, aby si sa dobre vyspal? Mnohí robia obrovskú chybu, a preto sú nevyspatí

S príchodom zimných mesiacov sme začali viac vykurovať naše domácnosti. Pre pohodlné fungovanie počas dňa potrebuje mať v domácnosti teplo. Ale ako je to v noci? Je vhodné mať nastavenú vysokú teplotu, aj počas spánku?

V našich domácnostiach sú miestnosti, v ktorých by sme nemali mať nastavenú teplotu kúrenia veľmi vysoko. Ide napríklad o kuchyňu, kde sa teplota počas varenia ešte zvýši alebo špajzu, kde skladujeme potraviny, aby sa pri vysokej teplote nepokazili. K miestnostiam, kde by sme nemali silno vykurovať zaradzujeme aj spálne, kde spíme.

Prečo nemáme silno vykurovať v spálni?

Pre kvalitný spánok je najhodnejšia teplota miestnosti niekde medzi 17-20 °C. Aj keď každý vníma vhodnú teplotu inak, naše telo je veľmi citlivé na vysoké teploty. To sa prejavuje aj tým, že sa počas spánku budíš nato, že ti je horúco. Naopak nižšie teploty výrazne podporujú hlbší spánok.

Spanie v blízkosti výhrevného telesa vysušuje tvoj organizmus. To môžeš pocítiť na suchosti pier, očí, ale aj pokožky na tvári a tele. Takto vysušená pokožka môže svrbieť alebo červenať.

Ak si sa do tohto štádia už dostal, skús na pokožku použiť hydratačné krémy a pi veľa vody. Nezabudni predchádzať tomuto stavu a posteľ si premiestni mimo radiátora, alebo iného výhrevného telesa.

Ak však nemáš možnosť ovplyvniť usporiadanie nábytku a kúrenie v miestnosti, proti vysušovaniu vzduchu vieš bojovať tým, že do blízkosti výhrevného telesa umiestniš otvorenú nádobu s čistou vodou, ktorá bude zvlhčovať teplý vzduch.

Čo sa deje s našim telom počas spánku v silno vykúrenej miestnosti plynovým ohrievačom?

Ak svoju domácnosť vykuruješ spaľovaním palív, čiže drevom plynom alebo uhlím daj si pozor. Ak do miestnosti vykurovanej týmito palivami, neprúdi čerstvý vzduch, iba sa dookola ohrieva ten istý, v miestnosti vzniká veľa oxidu uhoľnatého. Oxid uhoľnatý má neblahé účinky na naše zdravie. Keď je v miestnosti malo čerstvé vzduchu, vdychujeme vytvorený oxid uhoľnatý, ktorý brzdí prekrvenie mozgu.

Pri nižších koncentráciách oxidu uhoľnatého sa môže človek priotráviť, čo sa môže po zobudení prejaviť bolesťou hlavy, únavou, nevoľnosťou alebo závratmi.

Naopak, ak je v miestnosti naozaj veľa oxidu uhoľnatého, človek si ním dokáže vážne narušiť zdravie. Tento plyn ti môže navodiť zvracanie, bolesť na hrudníku, stratu videnia, v extrémnych prípadoch až zástavu srdca a smrť.

Najviac ohrozenými skupinami sú ľudia, ktorí majú problémy s dýchaním alebo fajčia, taktiež tu patria aj malé deti a starší ľudia.

Nemusíš sa báť o svoje zdravie, ak si dáš pozor na zopár veci. Miestnosti pravidelne vetraj aj počas zimy. Krátke, ale intenzívne vetranie ti zabezpečí rýchlu výmenu vzduchu v miestnosti.

otvorene okno vetracka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pred spaním si vypni kúrenie, aby sa teplota v miestnosti znížila. A V žiadnom prípade nechoď spať s pusteným prenosným ohrievačom, pri ktorom hrozia aj iné nebezpečenstva, ako vznik oxidu uhoľnatého.

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, akú teplotu predstavujú jednotlivé číslice na termostatickej hlavici.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.