fajcenie
Jednohubky, Ľudské telo

Čo sa stane s vaším telom keď prestanete fajčiť?

Odborníci už mnohokrát ukázali, že fajčenie má negatívny vplyv na naše telo ako celok. Pre mnohých je však odvykanie od fajčenia veľmi vážna psychická výzva. Častokrát to vzdajú po pár dňoch alebo nemajú dokonca ani motiváciu vôbec začať túto zásadnú zmenu vo svojom živote.

Veríme, že zdravý životný štýl je nesmierne dôležitý, a preto by sme sa s vami chceli podeliť o niektoré dôležité informácie o tom, čo sa deje s telom človeka, ktorý prestane fajčiť.

Odborníci z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) priniesli údaje ukazujúce zmeny, ktoré nastanú keď sa fajčiar rozhodne skoncovať so svojím nezdravým zlozvykom.

Je neuveriteľné, že už v priebehu prvých 20 minútach po dokončení poslednej cigarety sa prejavia prvé pozitívne zmeny, ktoré sa následne budú rokmi stupňovať.

20 minút

Funkcia vášho srdca sa vracia do normálu. Kapilárny a vaskulárny systém sa uzdravuje. Prietok krvi sa zlepšuje a citlivosť nôh a prstov sa zvyšuje.

12 hodín

Hladina oxidu uhoľnatého v krvi klesá, zatiaľ čo úroveň kyslíka sa zvyšuje. Zloženie krvi sa vracia do normálu.

2 týždne až 3 mesiace

Riziko infarktu je znížené. Príznaky závislosti na tabaku miznú. Krvný obeh sa zlepšuje. Pľúcne tkanivo je obnovené a funkcia pľúc za výrazne zlepšuje.

1-9 mesiacov

Kašeľ a dýchavičnosť, spôsobené fajčením, zmiznú. Nedeje sa tak okamžite po fajčení preto, lebo pľúca sa potrebujú zbaviť škodlivých látok, ktoré sa v nich nahromadili.

1 rok

Potreba tabaku zmizne. Koža naberie zdravú farbu a väčšiu flexibilitu. Riziko vzniku ischemickej choroby srdca klesne o 50%.

5 rokov

Krvný obeh sa úplne obnoví do normálneho stavu. Riziko cievnej mozgovej príhody sa zníži na úroveň rovnajúcu sa nefajčiarovi. Nervový a imunitný systém fungujú niekoľko násobne lepšie.

10 rokov

Riziko rakoviny pľúc je teraz dvakrát menšie ako u fajčiara. Riziko vzniku intraorálnej rakoviny, rakoviny krku, rakoviny pažeráka, rakoviny obličiek a pankreasu sa znižuje.

15 rokov

Riziko ischemickej choroby srdca a pravdepodobnosť rozvoju rakoviny sú teraz presne rovnaké ako u nefajčiarov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť