modre oci
Nezaradené

Súboj o cestu do stredu Zeme: Vitajte v najhblšom mieste na svete

Najhlbším miestom na svete je Murmansk v Rusku. Ide o najhlbší vrt v histórií ľudstva. Má neuveriteľných 12 kilometrov.

Niekto by si pomyslel, že ide o ropný vrt. Nie je to však pravda. Táto hlboká diera je jednoducho výsledkom viac ako 20 rokov studenej vojny medzi USA a ZSSR. Obe krajiny medzi sebou súperili, kto sa dostane až do stredu Zeme. Pokusu ale nikto nevenoval veľa pozornosti, keďže sa vtedy celý svet sústredil na pristátie na Mesiaci.

Príbeh najhlbšieho vrtu na svete začal v roku 1960. Ruskí a americkí výskumníci začali vŕtať do zemského povrchu, aby zistili, ako ďaleko sa dostanú. Súperenie bolo oveľa zložitejšie, než si obe krajiny predstavovali.

Američania vŕtali v Mexiku, na pobreží Tichého oceána. Pre doteraz neznáme dôvody projekt ukončili v roku 1966. Keď Rusi počuli o amerických pokusoch, začali vŕtať na ostrove Kola. Narozdiel od USA, Rusko vŕtalo na Kole od roku 1970 do roku 1994 a vytvorili tak najhlbšie miesto na Zemi vytvorené človekom. Výskumníci sa počas vŕtania dozvedeli mnoho o zložení zemského povrchu a objavili mikrofosílie staré 2 miliardy rokov. Celkovo pri nich našli 24 prastarých typov.

Aj napriek úspechu museli s výskumom v roku 1994 prestať pre vysokú teplotu, ktorá spôsobovala poruchy strojov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť