Určite ste už videli katastroficky film, v ktorom tornádo zničilo celé mesto. Našťastie v našom regióne tornáda nie sú časté, hoci v nedávnej minulosti sa tu vyskytli. Napríklad 22. apríla 2021 v obci Ploské, no nebolo tak ničivé, ako to, ktoré sa odohralo na južnej Morave v Česku, kde došlo k poškodeniu približne 1 200 domov.
No zaujímalo vás niekedy, ako vyzerá tornádo zvnútra? Odpoveď je, že ani vedci nemajú presnú predstavu o tom, ako vyzerá silné tornádu zvnútra, píše portál theconversation.com.
„Neexistujú žiadne vizuálne pozorovania zvnútra tornáda, pretože tieto búrky vytvárajú na zemi veľmi prudké a nebezpečné podmienky.“
Ako vyzerá tornádo?
Dôvod, prečo nevieme, ako presne vyzerá tornádo zvnútra, je jednoduchý. Ak by sme umiestnili fotoaparáty do cesty tornádu, buď by ich poškodil silný vietor a víriace sa úlomky, alebo by sa tak zalepili blatom a vodou, že by z nich nevznikli žiadne užitočné snímky. Samozrejme, ak by ste sa vy postavili a čakali by ste na príchod tornáda, tak by išlo pravdepodobne o váš posledný pohľad na tento svet, s ktorým by ste s nami už nepodelili. Rovnako je vysoko pravdepodobné, že tornádo by vás zomlelo ešte predtým, ako by ste sa do jeho stredu dostali.
No aj napriek tomu, že presne nevieme, ako vyzerá tornádo uprostred, tak máme o tom pomerne slušnú predstavu a to vďaka Dopplerovým radarom. Vedci môžu tieto nástroje odviezť na miesta v blízkosti tornáda, no zastavia sa v bezpečnej vzdialenosti. Radar vysiela energiu smerom k tornádu a keď zasiahne búrku, časť energie sa odrazí späť. Výskumníci môžu analyzovať odrazenú energiu, aby zistili dôležité vlastnosti tornáda.
Pomocou tohto nástroja môžu napríklad zistiť, kde v búrke prší a neprší, kde sa nachádzajú úlomky, ako rýchly je vietor a ako sa tieto vlastnosti menia pohybom od stredu tornáda smerom k jeho vonkajším okrajom a vertikálne hore cez búrkový mrak nad ním.
„Z týchto radarových pozorovaní sme sa dozvedeli, že tornáda majú vo svojich stredoch zvyčajne voľnú oblasť alebo aspoň zónu, ktorá je bez dažďa a úlomkov. Táto oblasť má tiež intenzívne vertikálne vetry, ktoré sú niekedy dostatočne silné na to, aby vysali chodníky z ciest.“
Tento čistý priestor je obklopený prstencom silného dažďa a trosiek, ktoré sa často pohybujú smerom von, preč od stredu tornáda, vysvetľujú vedci. Je to preto, že vetry sa točia neuveriteľne rýchlo a vytvárajú odstredivú silu, ktorá tieto objekty ťahá preč zo stredu búrky.
„Niekedy sa oblasti silného dažďa, ktoré sú o niečo ďalej od špirály tornáda, stáčajú dovnútra smerom k oblasti rotácie, ako sú špirálové pásy, ktoré sa tiahnu smerom von z oka hurikánu.“, doplňujú výskumníci.
Vedci rovnako zistili, že časť tornád v skutočnosti nezostupuje z oblaku na zem. Skôr sa tvoria pri zemi a rýchlo sa stavajú nahor – často za menej ako minútu.