modre oci
Zaujímavosti, Zvieratá

Ako vyzeral život pred dinosaurami? Existoval vôbec?!

Približne 65 miliónov rokov dozadu dopadol na Zem asteroid Chicxulub, ktorý zapríčinil koniec dinosaurov. Tieto prevažne obrovské tvory našej planéte dominovali približne 165 miliónov rokov. A hoci dnes na Zemi nenájdeme dinosaurov, tak ich potomkov áno. Málokto vie, že sú nimi napríklad sliepky. Čerešničkou na torte je, že sliepky s nimi zdieľajú viac podobností ako plazy! No pýtali ste sa niekedy, čo bolo pred dinosaurami?

Boli dinosaury prvými tvormi na Zemi? Prvé neboli!

O dinosauroch hovoríme ako o tvoroch, ktoré dlhé milióny rokov dominovali planéte, až by sa mohlo zdať, že pred nimi život neexistoval. No nie je to pravda, neboli prvé, ktoré obývali našu planétu. Darwinova teória evolúcie hovorí, že na začiatku bolo niekoľko jednotlivcov, z ktorých sa vyvinul rozmanitý život. Pred dinosaurami existovali rovnako zvieratá, ktoré sa túlali Zemou. Raný život mal mnoho tvarov a podôb. Niektoré z najzaujímavejších zvierat žili v období karbónu. V tom čase bola Zem pokrytá horúcimi, vlhkými močiarmi a dažďovými pralesmi. Tieto miesta boli domovom mnohých veľkých obojživelníkov.

Jedným z takýchto zvierat bol napríklad Diploceraspis. Predstavte si teraz mloka, ktorý je dlhý tri stopy. Dajte mu teraz hlavu v tvare bumerangu. Asi nejak takto vyzeral tento tvor, píše portál wonderopolis.org.

Diploceraspis
Zdroj: Dmitry Bogdanov (CC BY 3.0), Diploceraspis

V čase pred dinosaurami, by ste narazili na rozmanitý život, ktorý by nás v mnohých prípadoch aj vystrašil. Dnes ak by ste narazili na hmyz, asi by ste sa ho nebáli, no v minulosti bol oveľa väčší! Bolo to spôsobené tým, že v zemskej atmosfére bolo oveľa viac kyslíka v porovnaní s dneškom. To viedlo k tomu, že lietajúci hmyz bol väčší. Napríklad v prehistorických močiaroch našej planéty žila obrovská vážka Meganeura. Tá mohla dosahovať veľkosť dnešných veľkých vtákov, ako je napríklad orol. Nižšie na obrázku si môžete pozrieť model tejto vážky v životnej veľkosti.

model vazky Meganeura ktora zila pred dinosaurami
Zdroj: GermanOle (CC BY-SA 3.0), model vážky Meganeura

Možno si poviete, že ak by ste narazili na vážku vyššie, tak by ste sa schovali. No ani na zemi to nebolo lepšie. Napríklad taká stonožka Arthropleura dosahovala 2,4 metra, no mohla byť aj väčšia! Pre lepšiu ilustráciu, ako veľké bolo toto monštrum, si môžete pozrieť model nižšie.

stonozka Arthropleura
Zdroj: Werner Kraus (CC BY-SA 4.0)

Samozrejme, neexistoval iba gigantický hmyz. Po zemi chodili aj plazy. Jedným z nich bol aj mäsožravý dravec Dimetrodon. Poznáme viac ako desiatku druhov týchto plazov. Tieto plazy žili približne 300 až 280 miliónov rokov dozadu a obývali územie dnešnej Európy a Severnej Ameriky. Tento dravec bol dlhý 3 až 3,5 metra a podobal sa dnešným jaštericiam, mal však silné predné končatiny. Stredom chrbta sa mu týčila vysoká kožená plachta podoprená dlhými výbežkami stavcov. Jeho podlhovastá lebka bola úzka a pomerne vysoká, vybavená silnými zubami, ktoré už javili znaky diferencovania, typického pre chrup cicavcov. Okrem iného mal aj trháky, vďaka ktorým korisť, ktorú ulovil, dokázala hravo roztrhať.

Dimetrodon starodavny plaz ktory zil pred dinosaurami
Zdroj: Dmitry Bogdanov (CC BY 3.0)

Ako už asi tušíte, tak život bol rozmanitý aj pred dinosaurami a len málokto tuší v akej miere. No dnes vieme, že Zem nebola „nudnou planétou“ bez života. Ostáva nám ale ešte objaviť veľa fosílií, ktoré nám prezradia viac, ako vyzeral skorý život. Kto vie, ako bude život existovať o tisícky či milióny rokov. Budeme ešte existovať a dominovať planéte, alebo nás vystrieda iný živočích?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.