rastliny hlina kochlik_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Jednohubky

Ako zistíš, že hlina v kvetináči už nie je dobrá? Ak si všimneš tieto znaky, vymeň ju, inak ti kvetina uhynie

Nedávno sme sa venovali téme, ako môžeš podporiť rast izbových kvetín pomocou ingrediencie, ktorú určite máš doma. Ide o droždie, ktoré pri správnom pomere s vodou a cukrom dokáže „nakopnúť“ mikrobiálnu aktivitu, čo môže prospieť pôdnemu ekosystému.

Dnes sa pozrieme na ďalšiu tému, ktorá súvisí s izbovými rastlinami a to, kedy je hlina natoľko vyčerpaná, že by si ju mal vymeniť za novú. Tento problém je pritom oveľa častejší, než si asi myslíš. Mnoho ľudí, najmä amatérskych pestovateľov rastlín, nevie, že kvalita pôdy sa časom zhoršuje. Výsledkom je, že rastliny nedostávajú dostatok živín, čo vedie k jej úpadku až zahynutiu.

Toto sú znaky, kedy by si mal pôdu v kvetináči vymeniť

Tvrdá a neprepúšťajúca pôda

Prvým znakom, že niečo nie je v poriadku, je tvrdá a zhutnená pôda. Zlý stav substrátu odhalíš tak, že pri zalievaní voda zostáva na povrchu a nevsakuje dovnútra. Ďalším signálom je, že pôda je tvrdá na dotyk. Ak sa ju pokúsiš prekypriť prstom alebo lopatkou, ťažko sa drobí a môže pripomínať vysušenú hlinu alebo dokonca betón.

hlinka v kvetinaci_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tvrdý substrát zabraňuje prístupu kyslíka ku koreňom, čo môže viesť k ich odumieraniu. V extrémnych prípadoch sa korene môžu tlačiť von cez drenážne otvory kvetináča. Tiež si treba všímať, ak listy rastliny začnú bezdôvodne žltnúť alebo hnednúť. Často je to preto, že rastlina neprijíma dostatok vody a živín.

Keď je substrát extrémne suchý a tvrdý, môže sa dokonca scvrknúť a vytvoriť medzeru medzi stenami kvetináča. Ak si všimneš tieto príznaky, je čas pôdu prekypriť alebo úplne vymeniť.

Nepríjemný zápach a plesne

Ak je pôda v kvetináči stará alebo zle odvádza prebytočnú vlhkosť, môžu sa v nej začať rozvíjať nežiaduce mikroorganizmy. To sa prejavuje napríklad vlhkým, zatuchnutým alebo dokonca hnilobným zápachom, ktorý cítiť pri priblížení ku kvetináču.

Tento pach vzniká v dôsledku rozkladajúcich sa organických látok a prítomnosti anaeróbnych baktérií, ktoré sa množia v premokrenej pôde. Vo všeobecnosti platí, že čím je zápach intenzívnejší, tým väčšia je pravdepodobnosť, že v pôde prebiehajú hnilobné procesy, ktoré môžu poškodiť korene rastliny.

Okrem zápachu si všímaj, či sa na povrchu zeminy neobjavuje biely alebo sivý povlak. Ak sa tak stane, tak ide pravdepodobne o plesne alebo huby.

biely povlak na hline v kvetinaci_4
Zdroj: Vedelisteze.sk

Škodcovia v pôde

Niektoré druhy hmyzu žijú priamo v substráte, kde sa živia koreňmi alebo rozkladajúcim sa organickým materiálom. Ak si okolo rastlín všimneš malé čierne mušky, pravdepodobne ide o smútivky, ktorých larvy sa vyvíjajú v pôde a môžu poškodiť korene rastliny. V starej pôde môžu prežívať aj iné drobné organizmy, ako sú roztoče, strapky alebo skákavky, čo často naznačuje rozklad organickej hmoty.

Problémy s absorpciou vody

Ak voda po zaliatí rýchlo pretečie substrátom a vytečie z kvetináča bez toho, aby sa vsiakla, pôda už pravdepodobne neplní svoju funkciu. To znamená, že rastlina nedostáva dostatok vlahy, aj keď ju pravidelne zalievaš. Inými slovami, pôda nedokáže efektívne prijímať a zadržiavať vlhkosť.

Ako často by si mal meniť pôdu v kvetináči?

Frekvencia výmeny pôdy závisí od druhu rastliny a jej potrieb. Vo všeobecnosti sa odporúča meniť substrát približne každé 1 až 2 roky pri väčšine izbových rastlín, aby si zachoval svoju štruktúru a obsah živín. Kaktusy a sukulenty si vystačia s výmenou pôdy raz za 2 až 3 roky, pretože rastú pomaly a nepotrebujú toľko živín. Naopak, rýchlorastúce rastliny alebo rastliny v menších kvetináčoch môžu vyžadovať každoročnú výmenu pôdy.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.