Niektoré drogy sú pre ľudský organizmus návykové viac, iné menej. Touto otázkou sa zaoberali mnohí vedci až napokon zostavili rebríček piatich, vytvárajúcich najväčšie závislosti.
Heroín
Považuje sa za úplnú jednotku v meradle návykovosti. Ide o opiát, ktorý dokáže zvýšiť hladinu dopamínu až o 200 %. K vysokej návykovosti sa pripája aj jeho rýchla schopnosť zabiť už pri päťnásobnom zvýšení dávky. Je označovaný tiež ako druhá najničivejšia droga, ktorá spôsobuje škody nielen užívateľom, ale aj spoločnosti.
Kokaín
Dopamín prenáša nervové impluzy v mozgu. Kokaín do tohto procesu priamo zasahuje a dokáže ho ovplyvniť. Pri experimentoch na zvieratách sa zistilo, že hladinu dopamínu zvyšuje až trikrát viac, ako je normálne. Odhaduje sa, že celosvetovo túto drogu užíva približne 14 až 20 miliónov ľudí a až 21 % z nich na nej zostane závislých.
Nikotín
Klasická súčasť tabaku nám môže takisto spôsobiť závislosť. Pri fajčení cigarety sa okamžite dostane do pľúc a následne do mozgu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie už v roku 2002 túto látku pravidelne vdychovala viac ako miliarda fajčiarov. Ďalším šokujúcim zistením je, že podľa odhadov by do roku 2030 mal práve tabak zabiť ročne vyše 8 miliónov ľudí. Hladina dopamínu v tomto prípade stúpa o 25 až 40 %.
Barbituráty
Pôvodne sa využívali na liečenie úzkosti a nespavosti, dokážu totiž utlmiť centrálnu nervovú sústavu. V menších dávkach síce spôsobujú eufóriu, no pri vyšších môžu byť dokonca smrteľné, keďže potláčajú dýchanie. Závislosť na nich bola kedysi už takmer bežnou záležitosťou, pretože boli ľahko dostupné. Neskôr ich nahradili aj iné lieky.
Alkohol
Alkohol má rôzne účinky na mozog, no podľa laboratórnych testov zvyšuje hladinu dopamínu s každým ďalším dúškom. Približne 22 % ľudí, ktorí sa vôbec niekedy napili si časom na alkohol vytvoria závislosť. Dokáže spôsobiť smrť tak ako aj predošlé látky, v roku 2012 zabil približne 3 milióny ľudí.