modre oci
sciencealert.com
Nezaradené

Podľa najnovšieho výskumu správne dýchanie ovplyvňuje náš mozog viac ako si myslíte

Poznáte to, ste vystresovaní a čelíte strachu. Dýchate rýchlejšie? Všetko má svoj dôvod a dych ovplyvňuje viac ako sa zdá.

Vedci z Univerzity Northwestern v USA skúmali prepojenie mozgovej aktivity s dýchaním. Ich výskum preukázal výraznú súvislosť. Rytmus nášho dychu totiž vytvára elektrickú aktivitu v určitých častiach mozgu.

Dáta viacerých pacientov pri prvotných skúmaniach preukázali skutočnú synchronizáciu mozgovej aktivity s dychom. Týkali sa najmä tých častí, ktoré zodpovedajú za čuch, emócie a pamäť.

Každým nádychom sú mozgové bunky v týchto častiach stimulované. Zaujímavosťou je, že tieto prejavy sa objavovali len pri nádychoch nosom a nie ústami.

Ďalším testom bola podrobená väčšia skupina 70 ľudí vo veku od 18 do 30 rokov, ktorá mala za úlohu rozoznávať emócie tvárí, objavujúcich sa na obrazovke. Ich rozhodovanie a aj pamäť boli o celých 5% lepšie, keď dýchali nosom.

Tím vedcov svoje výsledky vysvetľuje aj stavom paniky, v ktorom sa ľudské telo ocitá v nebezpečných situáciách. Vtedy sa náš dych zrýchľuje a mozog prirodzene potrebuje reagovať rýchlejšie. Podľa nich má práve dýchanie nosom pozitívny vplyv na náš mozog, pamäť a v konečnom dôsledku aj to, ako sa cítime.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť