modre oci
static.pexels.com
Nezaradené

Vedci vykonali experiment na skupine 24 žien, ktoré si práve nalakovali nechty. Výsledky sú alarmujúce…

Odborníci radia, aby sa ženy vyvarovali častému používaniu laku na nechty. Ale prečo?

Niečo z chémie…

Nebezpečenstvo laku na nechty spočíva v jeho toxicite. Niektoré laky obsahujú nasledujúce zložky: toluén, formaldehyd, dibutyl ftalát a trifenylfosfát. Toluén sa používa ako rozpúšťadlo. Dodáva nechtom po aplikácii laku hladký povrch. Dráždi oči, pôsobí tlmivo na centrálnu nervovú sústavu a kardiovaskulárny systém. Existujú domnienky, že môže spôsobiť i poruchy plodnosti. Často je zneužívaný narkomanmi, ktorí úmyselne vdychujú jeho pary. Príznakmi sú bolesti hlavy, zvracanie, neskôr je navodený stav opitosti. Nie sú zriedkavé ani sluchové a zrakové halucinácie.

Formaldehyd je bezfarebný, štipľavo zapáchajúci plyn. Okrem toho, že sa využíva na konzerváciu rôzneho biologického materiálu, predlžuje i dobu použiteľnosti laku. Dráždi oči, kožu, dýchacie cesty. Je preukázaným karcinogénom.

Dibutyl ftalát sa používa do laku ako aróma. Prítomnosť tejto zložky v laku môže spôsobiť poruchy endokrinného systému, ochorenia dýchacích ciest a v neposlednom rade i reprodukčné problémy.
Foto: brightside.me

Vedci vykonali experiment na skupine 24 žien. 6 hodín po nanesení laku sa u väčšiny žien potvrdila zvýšená hladina difenylfosfátu, ktorý sa vytvára, keď telo metabolizuje trifenylfosfát. 10 hodín od začiatku pokusu hladina difenylfosfátu stúpla na hodnotu, ktorá je 7-násobne vyššia ako je norma. Tieto výsledky sú alarmujúce, pretože trifenylfosfát môže spôsobovať poruchy endokrinného systému, inými slovami, narušuje hormonálnu reguláciu organizmu. U zvierat sa prejavila svalová slabosť, paralýza, poruchy reprodukčného aparátu a vývojové nezrovnalosti.

Nemyslíme si, že by sa nám podarilo odradiť ženy od lakovania nechtov. O to sa ani nesnažíme. V konečnom dôsledku by to bolo zbytočné. Odporúčame si však okrem odtieňu, pozorne preštudovať aj zloženie laku.

My ženy tvrdíme, že vlasy a nechty sú  korunkou krásy. Tak schválne milé dámy, pri najbližšej príležitosti schovajte ruky za chrbát a spýtajte sa svojho partnera, akej farby je váš aktuálny lak ?

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť