Tak schválne, aké priezvisko nesú členovia britskej kráľovskej rodiny?
Do roku 1917 sa členovia kráľovských rodín zaobišli bez priezviska, používali len prvé meno a meno dynastie, z ktorej pochádzali. Zmeniť tieto zvyklosti sa rozhodol až kráľ Juraj V. (starý otec aktuálnej britskej kráľovnej, kráľovnej Alžbety II.). Mimochodom jeho oficiálny titul bol George V, by the Grace of God, of the United Kingdom of Great Britain and Ireland and of the British Dominions beyond the Seas, King, Defender of the Faith, Emperor of India.
Pôvodne niesla dynastia, z ktorej pochádzal, meno Saxe-Coburg and Gotha. Kritické obdobie prvej svetovej vojny donútilo Juraja V k radikálnej zmene priezviska, ktoré malo pôvod v nemčine na nové. Niesol priezvisko Windsor, podľa jedného z hradov, ktoré kráľovská rodina vlastnila. Toto priezvisko sa potom stalo oficiálnym pre celú kráľovskú famíliu.
V roku 1947 si kráľovná Alžbeta II. vzala za manžela Philip-a Mountbatten-a, narodeného ako Philip, princ grécky a dánsky. Oficiálnym priezviskom kráľovskej rodiny je odvtedy Mountbatten-Windsor, hoci sa až na niekoľko výnimiek nepoužíva. A prečo? Členovia kráľovských rodín, hlavne tej britskej, sú verejne známe osoby, ktoré vďaka tomu nepotrebujú používať priezvisko.
Výnimku tvoria prípady ako škola a pod. Avšak to, aké použijú priezvisko, majú členovia vo „svojej moci“. Napríklad, obidvaja bratia princ William i princ Harry slúžili v armáde pod titulom „of Wales“, ktorý zdedili po otcovi, ktorý tiež nesie titul the Prince od Wales. Ďalšie vnúčatá kráľovnej, deti princeznej Anny, používajú priezvisko ich otca: Phillips. Dcéra princa Edwarda, používa meno Windsor, bez prídavku Mountbatten.
I pre tento chaos v menách a tituloch, členovia kráľovskej rodiny obmedzili používanie priezvisk.
zdroj: brightside.me