modre oci
Nezaradené

Archeológovia našli obrovský poklad v hodnote desiatok miliónov. Ale to na ňom nie je najcennejšie…

Unikátny objav našlo španielski robotníci, ktorí počas práce pod zemou v blízkosti Sevilly našli viac ako pol tony vzácnych antických mincí. Podľa znalcov boli mince vyrobené v období rímskej ríše koncom štvrtého storočia a podobne veľký nález je v Španielsku úplne ojedinelý. Informujú o tom španielske médiá.

Podľa denníka El País objavili robotníci 19 amfor, ktoré boli plné bronzových a menej početných strieborných mincí. Každá z desiatok tisíc mincí váži medzi ôsmimi a desiatimi gramami, čo celkovo dáva 600 kilogramov. Odborníci zo sevillského múzea archeológie uviedli, že boli razené na konci štvrtého storočia a potom uskladnené v nádobách, aby s nimi mohol nejaký rímsky činiteľ vyplácať vojakov či slúžiace.

Rímske bronzové mince sú zobrazené v archeologickom múzeu v Seville 28. apríla 2016. © Gogo Lobato / AFP

Rímske bronzové mince sú zobrazené v archeologickom múzeu v Seville 28. apríla 2016. © Gogo Lobato / AFP

Je to unikátne množstvo, ktoré má sotva obdoby. Až do súčasnosti sme z dôb rímskeho impéria v Španielsku nič podobné neobjavili,“ povedala riaditeľka archeologického múzea v Seville Ana Navarrová. Podľa nej je nezvyčajné, že boli mince uchovávané práve v malých amforách, ktoré väčšinou slúžili na tekutiny či iné požívatiny.

Španielski odborníci plánujú stredajší nález ďalej analyzovať v spolupráci s odborníkmi z Talianska a ďalších európskych krajín.

Stavebné práce na pozemku v obci Tomares vzdialenej asi desať kilometrov od Sevilly boli ihneď prerušené a do terénu vyrazili k ďalšiemu prieskumu archeológovia.img: diverwire.com

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť