modre oci
Nezaradené

Archeológovia našli skrytú pamiatku v jordánskej Petre.

Pomocou satelitných snímok archeológovia nedávno objavili skrytú pamiatku v starobylom meste Petra- masívna kamenná platforma skrytá pod pieskom.

Táto platforma sa mohla používať na slávnostné účely, pretože z jednej strany stálo stĺporadie a monumentálne schodisko, uviedol Christopher A. Tuttle, výkonný riaditeľ Rady amerických zámorských výskumných centier. Iba výkopy by mohli objasniť originálne použitie tejto pamiatky, ale zatiaľ nie sú naplánované žiadne.

460x

img: via http://bigstory.ap.org/

Petra je rozľahlé archeologické nálezisko hrobiek a pamätníkov vytesaných do ružového púštneho pieskovca pred zhruba 2000 rokmi obchodníkmi známymi ako Nabatejci. Najznámejšia budova Petry je Pokladnica, kde sa filmovali aj scény z filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava.

Platforma sa nachádza asi 900 metrov od starobylého centra mesta, ale ďaleko od ciest používaných turistami a ďaleko od významných pamiatok.
„Je to veľmi veľká platforma, po ktorej mnohí z nás (archeológov) celé tie roky prechádzali a pravdepodobne sme si to ani neuvedomovali,“ povedal archeológ, ktorý spolupracoval so Sarah Parcak z Univerzity Alabama v Birminghame. Tuttle viedol štyri pozemné prieskumy, zatiaľ čo Parcak analyzovala satelitné dáta.

img: via http://bigstory.ap.org/

Meria okolo 56 metrov na 49 metrov približne vo veľkosti šiestich profesionálnych basketbalových ihrísk. Druhá, o niečo menšia platforma bola postavená na prvej a bola vydláždená dlaždicami, niektoré z nich sa odhalili eróziou. Zvyšky malej konštrukcie, vrátane prahu, sú viditeľné na menšej platforme. Východná strana menšej platformy bola pôvodne lemovaná stĺporadím, ktoré bolo čiastočne odhalené nelegálnymi vykopávkami, napísali vedci. Stĺpy zdobili monumentálne schodisko, ktoré preklenulo celú šírku menšej platformy.

460x (2)img: via http://bigstory.ap.org/

Tuttleov tím objavil na tejto ploche keramický povrch siahajúci až do vrcholného obdobia Nabatejcov z pred viac ako dvoch tisíc rokov.
Tuttle povedal, že neplánujú odhaliť celú platformu. „V momente, keď niečo odhalíte začne sa to rozpadávať a to je pri Petre najväčší problém,“ povedal. „(Pieskovcové) pamiatky sú zvetrané….sú vystavené vetru, dažďu, slnku. Čiže, ak by sme sa tam vrátili, uskutočnili by sme cielené výkopy.“

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť