Nezaradené

Auto bez vodiča dokázalo na závodnom okruhu poraziť vozidlo riadené človekom

Automobiloví pretekári by mohli byť čoskoro bez práce. V kalifornskom Thunderhill Raceway Parku zvíťazilo v priamom meraní auto bez vodiča nad poloamatérským pretekárom

Autonómne vozidlo Audi TTS, prezývané Shelley, si to v simulovanom závode rozdalo s Davidom Voddenom, amatérskym víťazom pretekov cestovných automobilov. Shelley závod vyhralo o 0,4 sekundy  a prvýkrát tak bolo na závodnej dráhe autonómne vozidlo rýchlejšie, než auto riadené človekom.

Shelley je produktom Stanfordského univerzitného laboratória Dynamic Design Lab a Volkswagen Electronics Research Lab. Už v roku 2012 sa tento autonómny automobil dokázal na rovinkách pretekárskej dráhy v Sacramente dosiahnuť maximálnych rýchlostí okolo 190 kilometrov za hodinu.

V bežnej prevádzke do 15 rokov

Inžinieri zodpovední za vývoj autonómneho vozidla k jeho navigácii využívajú aj meranie mozgovej aktivity profesionálnych pretekárov. Meranie im okrem iného ukázalo, že závodní jazdci sa vo vypätých okamihoch spoliehajú viac na svoj inštinkt a subjektívny pocit z jazdy, než na kognitívne reakcie. Kedy autonómne vozidlá úplne predbehnú profesionálnych pretekárov zatiaľ nie je jasné, avšak prevratný vývoj v oblasti autonómnych vozidiel ukazuje, že je to len otázkou času. Inžinieri zo Stanfordskej univerzity odhadujú, že autonómne vozidlá by mohli na bežných cestách jazdiť zhruba do 15 rokov.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť