modre oci
Nezaradené

Voľno na Štedrý deň je v Európe skôr výnimka

Ak vám príde samozrejmé, že je Štedrý deň štátom uznaný sviatok a väčšina z nás tak nemusí do práce, vedzte, že v Európe ale aj na svete ide skôr o výnimku.

Štedrý deň ako štátom uznaný sviatok je v našom kalendári až od roku 1990, a okrem Slovenskej republiky je 24. december dňom voľna ešte v 11 krajinách Európy a 3 ďalších krajinách vo svete.

Samotný Štedrý deň nie je súčasťou Vianoc ani podľa kresťanských cirkví, ide o posledný deň adventu, v ktorom vrcholia prípravy na Vianoce. Predtým bol tento deň dňom nariadeného prísneho pôstu, čo niektorí katolíci dodnes dodržiavajú, hoci to už cirkev nestanovuje ako povinnosť. Odtiaľ pochádza aj rad zvyklostí, ako sú povesti o zlatom prasiatku, ktoré mali spríjemniť pôst deťom, či pôstne zloženie štedrovečernej večere, ktorou sa po západe Slnka (respektíve po objavení prvej hviezdy) začínajú vianočné oslavy.

Samotné vianočné sviatky začínajú dňom narodenia Pána 25. decembra, 26. decembra sa oslavuje sviatok sv. Štefana prvomučeníka.

Krajiny, v ktorých je Štedrý deň štátom uznaný sviatok:

Bulharsko – Litva – Česká republika – Lotyšsko – Dánsko – Nigéria – Estónsko – Portugalsko – Filipíny – Slovensko – Fínsko – Švédsko – Island – Venezuela – Cyprus

Infografika: vedelisteze.sk – .src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť