V posledných 10 – 15 rokoch došlo k značnému nárastu ľudí nosiacich okuliare alebo kontaktné šošovky. Naše oči sú často preťažované v dôsledku zvýšeného používania počítačov, ale i iných moderných technológií, doma i v práci.
V roku 1919 vydal očný špecialista Dr. William Bates knihu „Lepší zrak bez okuliarov“. Autor v nej tvrdí, že za väčšinou problémov so zrakom treba hľadať nadmerné napätie v očiach. Pre svojich pacientov vyvinul špeciálnu metódu, ktorá má pomôcť prinavrátiť ochabujúcemu zraku jeho pôvodnú funkciu.
Základy tejto metódy sú veľmi jednoduché a spočívajú v niekoľkých cvičeniach:
1
Žmurkanie očami
Ľudia zabúdajú žmurkať hlavne pri sledovaní televízie a pri práci s počítačom. Podľa Batesovej metódy sa odporúča žmurkať 1 až 2-krát v priebehu 10 sekúnd. Žmurkaním sa naše oči čistia a navlhčujú.
2
Palming – prekrývanie si očí dlaňami
Toto cvičenie slúži k odpočinku očí od zrakových vnemov. Pri cvičení sa treba pohodlne posadiť a oprieť si lakte o kolená alebo o stôl, následne si dlaňami zakryjeme oči tak, aby sa ruky nedotýkali očných viečok a nevyvíjali na oči tlak. Cvičenie sa odporúča vykonávať 2-krát denne po 10 minút.
3
Pohyby očami
Za jedno z najlepších cvičení považoval Dr. Bates vedomé napodobňovanie pohybu očí do strán, hore, dole a po uhlopriečkach. Pohyby by mali byť vykonávané bez zbytočnej námahy, aby si oči oddýchli. Odporúča sa vykonávať 10 opakovaní pohybov najskôr do strán, následne hore a dole a nakoniec po uhlopriečkach. Pohybovať by sa mali len oči bez toho, aby sme hýbali hlavou alebo krkom. Po každom pohybe nesmieme zabudnúť žmurknúť.
4
Akomodácia šošovky – zaostrovanie pohľadu
Pri tomto cvičení možno použiť napríklad 2 ceruzky. Jednu si dáme do vzdialenosti asi 15 centimetrov od nosa a druhú držíme v natiahnutej ruke. Postupne zaostrujeme raz na jednu a raz na druhú ceruzku asi 10-krát za sebou. Po každom zaostrení žmurkneme.
Všetky cvičenia sa odporúčajú kvôli účinnosti vykonávať pravidelne, pri dobrom osvetlení a bez okuliarov alebo kontaktných šošoviek.