modre oci
via pexels.com
Nezaradené

Sme bližšie k apokalypse. Ručičky na „Doomsday Clock“ sa priblížili k polnoci

Hodiny zvané „Doomsday Clock“ už niekoľko dní ukazujú iný čas. Posunuli sa o 30 sekúnd dopredu a do polnoci tak chýba už len 2 a pol minúty.

Apokalyptické hodiny sú symbolom, ktorý znázorňuje hrozbu globálnej katastrofy. Tá by mala nastať v momente, ako sa všetky ručičky stretnú na čísle 12. Hodiny „tikajú“ od roku 1947 a tento rok sa ich ručička posunula po prvýkrát.

Dôvodom je rozmach nacionalizmu v USA a v Európe i výsledky nedávnych prezidentských volieb. Vedci preto hovoria aj o možnej Trumpokalypse. Hrozba prichádza aj z pretekov vo výrobe jadrových zbraní.

Foto: Fastfission/Wikimedia Commons; Public Domain

„Parížska dohoda o zmene klímy určuje, ako majú krajiny bojovať proti klimatickým zmenám a vyzdvihuje potrebu zníženia emisií. Ich množstvo však zatiaľ nezačalo klesať. Do polnocí ostávajú 2 a pol minúty a zemeguľa sa stále zohrieva,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení, ktoré vysvetľuje 30-sekundové priblíženie apokalyptických hodín k polnoci.

Ručičky boli od „dvanástky“ zatiaľ najďalej v roku 1991 (17 minút pred polnocou), kedy padol Berlínsky múr, rozpadol sa ZSSR a skončila studená vojna. Naopak to bolo v roku 1953, kedy Rusi potlačili povstanie v okupovanom Východnom Nemecku a vo veľkom sa začali vyrábať a testovať jadrové zbrane. Vtedy do polnoci chýbali len dve minúty.

zdroj: iflscience.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť