modre oci
Pixabay
Nezaradené

Nemení sa len naše telo, ale aj osobnosť. V štrnástich rokoch sme úplne iným človekom ako v sedemdesiatich…

Počas dospievania a starnutia sa nemení len naše telo, ale aj osobnosť. Viete však v akej miere?

Samozrejme, je logické, že meníme svoje priority či názory tým, že máme stále viac skúseností. Avšak, viete, ako dramaticky táto zmena môže vyzerať? Z nového, no dlhodobého výskumu vyplýva, že v puberte a v starobe sme psychicky celkom inými ľuďmi.

Foto: pexels.com

Výskumníci z University of Edinburgh vo Veľkej Británii analyzovali výsledky zo štúdie z roku 1947, ktorej sa zúčastnilo 1208 teenagerov vo veku 14 rokov. Učitelia týchto žiakov o nich mali vyplniť šesť tipov dotazníkov, ktoré hodnotili sebavedomie, vytrvalosť, stabilitu nálady, svedomitosť, originalitu a túžbu vyniknúť. Výsledky následne zhrnuli do jedného počtu, ktorý generoval jednu základnú vlastnosť- spoľahlivosť.

Foto: pexels.com

Prednedávnom, o sedemdesiat rokov neskôr, sa tímu z University of Edinburgh podarilo nájsť 635 z „testovacej skupiny“ a 174 z nich súhlasilo s druhým testom. Hodnotili ich ich priatelia a rodinní príslušníci. Ľudia mali v priemere 76,7 rokov a zopakovali si tie isté testy. Vedci následne porovnali výsledky, a tie ich celkom výrazne prekvapili.

Foto: pexels.com

„Výsledky neukázali žiadne zhody,“ povedal jeden z výskumníkov a priznal, že predpokladali úplne iné výsledky. Najväčšiu podobnosť zaznamenali pri výsledkoch z testov o nálade a svedomitosťou.

Výsledky majú však aj svojich skeptikov. Počet ľudí v druhom teste bol totiž primalý v porovnaní s prvým testovaním. Takisto môže byť problém v tom, že učitelia poznali žiakov inak, ako celoživotní priatelia a rodina 77-ročného človeka.

Kedy predpokladáte, že dochádza k najväčšej zmene osobnosti? Jednu odpoveď má odlišná štúdia, ktorá ukázala, že až 25 percent z jej účastníkov prešlo dramatickou zmenou po sedemdesiatom roku života. Prekvapivé, však?

zdroj: sciencealert.com

zdroj: qz.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť