Nezaradené

Nový vynález z Nemecka: Chorí s chemoterapiou už nebudú musieť žiť bez vlasov!

V Nemecku pribudne ročne asi 70 000 žien s rakovinou prsníka. Mnohé z nich musia podstúpiť chemoterapiu. Najčastejším nežiadúcim účinkom hlavne pre ženy, je samozrejme vypadávanie vlasov. Ľudom, ktorí sa rozhodnú podstúpiť liečbu svitá ale na lepšie časy.

V nemeckom Hannoveri už vyše roka testujú novú liečbu, kde pomocou špeciálnych silikónových čiapiek majú významne znížiť tento nežiadúci efekt. Podľa nich by to mohlo znížiť psychickú záťaž, ktorej v súvislosti so stratou vlasov čelia predovšetkým choré ženy.

Pri chemoterapii sú pacientom podávané lieky, ktoré útočia na bunky, ktoré sa rýchlo množia. Medikamenty ale nedokážu rozlišovať medzi zdravými bunkami a bunkami rakovinovými. Preto likvidujú tiež bunky v slizniciach, kostnej dreni alebo v korienkoch vlasov. Veľa chorých tak pri liečbe trpí problémami s trávením, s chudokrvnosťou a tiež s vypadávaním vlasov, obočia i mihalníc.

Nemeckí vedci teraz prišli na spôsob, ako obmedziť aspoň vypadávanie vlasov. Pri podávaní liekov nasadili pacientom silikónové chladiace čiapky, ktoré znížili teplotu kože na hlave o štyri až päť stupňov Celzia. Vďaka tomu sa chorým zúžili cievy na hlave a do týchto miest sa dostalo menšie množstvo liekov.

haare170_v-contentgross

Boli sme veľmi skeptickí, výsledky nás ale veľmi prekvapili,“ uviedla v tlačovej správe zástupkyňa riaditeľky hannoverského lekárskeho inštitútu Won Park-Simonová. Podľa nej síce pacientom pri liečbe vlasy zriedli, ale o väčšinu z nich neprišli.

Podľa Park-Simonovej, už teraz 70 percent žien, ktoré sa liečia kvôli rakovine, prejavuje záujem o využitie chladiacich čapíc. Využitie tejto metódy u nich znižuje hlavne psychickú záťaž, ktorá sprevádza ochorenia rakovinou. Ženy oceňujú predovšetkým to, že nie je na prvý pohľad zrejmé, akú chorobou trpia.

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť