modre oci
Nezaradené

Budú k dopravným nehodám lietať drony?

Drony nemusia byť len hračkou, môžu poslúžiť aj na záchranu ľudských životov.

Americká spoločnosť Argodesign navrhla, aby k dopravným nehodám jazdili okrem klasických sanitiek aj bezpilotné drony. Nedávna štúdia potvrdila, že viac ako 1000 životov, ktoré mohli byť zachránené, sú stratené každý rok v najväčších mestách na svete kvôli neefektívnosti v núdzových lekárskych systémoch.

drone1

Záchranné drony by mali byť veľké ako malé autá. Okrem lekára sa do neho zmestí aj lehátko s pacientom. Stroj má byť dostatočne malý na to, aby mohol bezpečne pristáť aj v meste na ulici. Svojimi rozmermi má eliminovať nevýhodu klasických helikoptér, u ktorých trvá pomerne dlho príprava plochy pre pristátie.

Drony navrhnuté spoločnosťou Argodesign by boli bezpilotné, ovládané diaľkovo operátorom. Drony využívané v záchrannej službe sú zatiaľ len víziou. Ide však o veľmi zaujímavý nápad, ktorý by dokázal zachrániť oveľa viac ľudských životov vďaka svojej rýchlosti. U nehody by bol dron totižto oveľa rýchlejšie ako helikoptéra.

drone3-1024x683

Predbežná cena jedného drona sa odhaduje na milión dolárov, čo je podstatne viac, než klasická sanitka, ale stále ide o lacnejšiu variantu v porovnaní s helikoptérou.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť