modre oci
Nezaradené

Budúci mesiac nás čaká vesmírna udalosť – Merkúr a Slnko sa postarajú o menšie divadlo

Ak vás zaujíma vesmír, no roj meteoritov pre vás nie je nič výnimočné, možno si na svoje prídete začiatkom mája, kedy budete mať možnosť sledovať najmenšiu planétu Slnečnej sústavy putovať popri Slnku.

Vzhľadom k tomu, že obežná dráha Merkúra je úzka, jeho prelet v tejto polohe je častejší ako prelet napríklad Venuše, ktorý sa odohrá asi dvakrát počas storočia. Stále to však je významnou udalosťou a Merkúr v takejto pozícii, medzi našou planétou a Slnkom, neuvidíme ďalšieho tri a pol roka. Preto si nenechajte ujsť príležitosť pozerať sa na našu hviezdu. Práve vtedy si uvedomíte, aké je Slnko skutočne obrovské.

K takejto udalosti dochádza vtedy, keď sa Merkúr nachádza medzi Slnkom a Zemou. Deje sa to 13- alebo 14-krát za sto rokov. Tento rok sa tak stane 9.mája na presné poludnie, pričom celé veľkolepé divadlo potrvá približne 8 hodín.

Dobrou správou je, že celú akciu budeme môcť pozorovať aj u nás doma na Slovensku. Okrem toho bude prelet viditeľný aspoň čiastočne skoro všade, až na východnú Áziu, Indonéziu a Austráliu. Presnú mapu viditeľnosti preletu si môžete pozrieť nižšie.

tm2016-Fig02a img: via sciencealert.com

Tým šťastlivcom, ktorí budú môcť pozorovať tento úkaz priamo vonku, pravdepodobne nie je potrebné pripomínať, že ak sa chcú vyhnúť popáleniu sietnice, nemali by sa pozerať priamo do Slnka. Existuje mnoho bezpečných spôsobov, ako neprísť o zrak a stále byť svedkom preletu Merkúra. Stačí sa na to dostatočne pripraviť.

Prvá vec, ktorá sa vám zíde, je teleskop, pretože Merkúr bude v porovnaní so Slnkom vyzerať celkom nepatrne. Potom by ste si mali zadovážiť slnečný filter, ktorý môžete k teleskopu bezpečne pripevniť bez rizika, že by vám skĺzol (pretože pozerať sa na Slnko voľným okom je zlé, ale pozerať sa na Slnko cez teleskop je ešte horšie).

Keďže je Merkúr v porovnaní so Slnkom veľmi malý (1/160 priemeru Slnka), určite sa vám na teleskope zíde aj poriadne zväčšenie. Inak sa vám môže stať, že nič z tejto vesmírnej parády neuvidíte.

„Aj s vhodným vybavením bude ťažké Merkúr pozorovať,“ napísal Geoff Gaherty pre Space.com. „V roku 1999 som pozoroval prelet s 80 milimetrovým refraktorom a zistil som, že by som potreboval zväčšenie 67x, aby bolo Merkúr vidieť,“ pokračuje. Na 45x ho nebolo totiž skoro vôbec vidno.

Takže, keď už máte k dispozícii to správne vybavenie, čo môžete očakávať? Celá udalosť bude pripomínať prelet Venuše z roku 2012, s tou výnimkou, že tentokrát bude pozorovaný objekt menší. V podstate to bude vyzerať ako malá čierna bodka pohybujúca sa naprieč povrchom Slnka. A keď si to tak vezmete, nevyzerá to až tak efektne ako meteorický roj alebo zatmenie Slnka.

go_movie img: Christopher Go

„Pre mňa je najvzrušujúcejšou vecou na pozorovaní preletu to, že v tom cítim viac estetiky ako vedy. Vidieť malinký svet zatienený mocným Slnkom nám dáva pozoruhodný pohľad na veľkosť Slnečnej sústavy,“ píše Gaherty.

Koniec koncov, ako často máme možnosť vidieť planétu vzdialenú od nás zhruba 77 miliónov kilometrov, ako prechádza popri hviezde, ktorá je zdrojom života?

Ak sú na vás všetky tie teleskopy a filtre priveľa, alebo budete v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a nebudete môcť túto udalosť sledovať, môžete si jednoducho pozrieť živý prenos cez Slooh, ktorý je uvedený nižšie.

http://livestream.com/slooh/events/4520741

.src

img: Brocken Inaglory/Wikimedia

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.