Obmedziť či úplne sa vzdať sexuálneho života je pre niektorých nereálne alebo úplne nepredstaviteľné. Nájdu sa ale aj takí, ktorí takýto životný štýl preferujú a našli v ňom aj mnohé výhody. Neexistuje správna miera sexu a nemať sex po dlhú dobu by nemalo mať výrazné negatívne vedľajšie účinky na zdravie. Frekvencia sexu sa v priebehu života u človeka mení a závisí to od veku, sexuálnej túžby či stavu, v akom sa vzťah partnerov nachádza.
V štúdii, ktorá skúmala údaje od 17 744 ľudí v Spojených štátoch, bolo 15,2 % mužov a 26,7 % žien, ktorí v minulom roku nemali žiadny sex a 8,7 % mužov a 17,5 % žien uviedlo, že nemali sex 5 a viac rokov. Autori štúdie takisto dospeli k záveru, že respondenti bez sexuálnej aktivity dosahovali veľmi podobné úrovne šťastia ako sexuálne aktívni účastníci štúdie, uvádza portál medicalnewstoday.com.
Aké sú vplyvy sexuálnej abstinencie na fyzické a psychické zdravie? Čísla hovoria jasne!
Ľudia, ktorí dobrovoľne či nedobrovoľne praktizujú sexuálnu abstinenciu celé mesiace či roky, budú len nepravdepodobne badať nejaké negatívne fyzické dôsledky na svoje zdravie. Skúmaním sa naopak ukázalo, že pravidelný sex môže mať za následok určité zdravotné benefity ako zlepšenie imunity, zníženie krvného tlaku či stresu a zníženie rizika kardiovaskulárnych príhod. Konkrétne u mužov môže sexuálna aktivita prispievať k zlepšeniu zdravia ich prostaty a to vďaka častej ejakulácie. Štúdia z roku 2016 zistila, že muži, ktorí ejakulovali minimálne 21-krát za mesiac, mali nižšie riziko rakoviny prostaty v porovnaní s tými, ktorí ejakulovali len 4 až 7-krát za mesiac. U žien zas častá sexuálna aktivita prispieva k posilneniu svalov panvového dna, ktoré podporujú močový mechúr či k zlepšeniu funkcie močového mechúra a k zníženiu úniku moču.
Všeobecne možno konštatovať, že sexuálna abstinencia môže mať na psychické zdravie človeka neblahý účinok. Keď je sexuálna abstinencia nedobrovoľná, niektorí môžu pociťovať negatívne účinky na svoje duševné zdravie. Výskum uvádza, že sex je dobrý spôsob, ako zmierniť stres a to aj pomocou masturbácie, kedy dochádza k uvoľneniu hormónov, ktoré spôsobujú dočasné zlepšenie nálady. Pravidelný sex je dôležitou súčasťou emocionálnej pohody človeka, no nemusí to platiť úplne pre každého. U tých, ktorí nepociťujú sexuálnu túžbu, môže sex vo vzťahu vyvolať pocit neistoty alebo úzkosti. Sexuálna zdržanlivosť má aj svoje výhody a to napríklad odstránenie rizika pohlavne prenosných infekcií či možnosť viesť život v súlade s náboženským presvedčením alebo jednoducho vyhnúť sa pocitom vyvolávajúce úzkosť zo sexu.
Štúdia, ktorá skúmala vzorku 10 429 žien s nízkou sexuálnou túžbou, 27,5 % z nich uviedlo, že im sex spôsobuje utrpenie. Prekvapivým záverom bolo, že medzi tými, ktoré mali súčasného partnera, bolo toto číslo oveľa vyššie, a to až 81 %.