Na veľkosti záleží. Slony alebo veľryby žijú svoje životy s ťažkopádnou gráciou, zatiaľ čo oveľa menšie živočíchy ako napríklad piskory prekypujú energiou a rýchlo sa hýbu. Aj keď tieto dva svety sú na prvý pohľad veľmi rozdielne, pod povrchom ich spája až prekvapujúca jednota. Počet úderov srdca za život.
Cicavec ma k dispozícii asi 1,5 miliardy úderov srdca
Biológovia porovnali údery srdca rôznych cicavcov a zistili, že v priemere (týka sa to skupín živočíchov, nie jednotlivcov) majú slony, piskory a iné tvory zhruba rovnaký počet úderov srdca v živote kým nezomrú. Konkrétne ide zhruba o 1,5 miliardy úderov. Dôvod prečo slony žijú dlhšie nie je ten, že majú viac úderov, ale že ich srdce bije pomalšie v porovnaní s malými cicavcami.
img: via animalia-life.com
Väčšie živočíchy majú efektívnejšie bunky
Tu sa natíska otázka prečo veľké živočíchy využívajú svoju energiu oveľa pomalšie? Traja vedci z Inštitútu v Santa Fe v štáre Nové Mexiko porovnávali frekvenciu úderov srdca od slonov cez levov, mačky, myši až po piskory a zistili, že odlišnosti medzi nimi sú veľmi precízne z matematického pohľadu. Tento matematický princíp sa nazýva Quarter Power Scaling a v podstate znamená, že príroda je milosrdná k väčším stvoreniam a preto nestarnú tak rýchlo.
img: via 500px.com
Slony majú oveľa viac buniek v porovnaní s piskormi. Ich bunky musia byť v spojení, musia komunikovať a prenášať energiu, aby udržali zviera nažive. V prípade malých zvierat je táto úloha jednoduchšia. Vedci zistili, že väčšie živočíchy dostali dar od prírody v podobe efektívnejších buniek. Takže aj keď dostali rovnaký čas v podobe úderov srdca aj tak nakoniec rozhoduje rýchlosť týchto úderov a s nimi aj rýchlosť opotrebovania buniek. Keď túto skutočnosť vedci zistili boli ohromení.
Do tohto vzorca zapadali aj ľudia
Možno neprekvapí, že ľudia v minulosti takisto zapadali do tohto vzorca. Naučili sa však piť nezávadnú vodu, umývať sa, vyrábať lieky a tak nakoniec získali viac času ako im bolo určené podľa veľkosti.
img: via worldwildlife.org