Zdislaw Beksinski
Osobnosti, Príbehy

Nemal akademický titul a svoje obrazy nikdy nepomenoval. Pozrite si fakty o autorovi populárnych surrealistických diel

Mnohí z vás určite poznajú netradičné diela poľského maliara Zdislawa Besinkeho. Z jeho surrealistických malieb sálajú negatívne pocity a pre niektorých môže byť detailné znázornenie úpadku a smrti až odpudivé. Vedeli ste, že hoci sú jeho diela často ponuré, Beksinski bol vtipný a príjemný spoločník? V tomto článku sa dočítate 12 zaujímavých informácie zo života Zdislawa Beksinskeho.

 1. Zdislaw Beksinski sa narodil v roku 1929 v poľskom Sanoku. Okrem výtvarného umenia sa venoval aj fotografovaniu, ilustrátorstvu, sochárstvu a grafického dizajnérstvu.
 2. Beksinski nebol akademický maliar. Mal diplom z architektúry a titul z technických vied.
 3. V 50. rokoch minulého storočia strávil niekoľko rokov navrhovaním konštrukcií autobusov a minibusov.
 4. Diela vytváral prevažne olejom na tvrdý podklad, ktorý si sám pripravoval. Svoje maľby odmietal pomenovať a neorganizoval výstavy.
 5. Hoci sú jeho diela často ponuré, Beksinski bol príjemným spoločníkom s veľkým zmyslom pre humor.
 6. V roku 1984 uzavrel zmluvu s parížskym dílerom umenia Piotrom Dmochowskim, ktorý bol dlhé roky jeho „agentom“.
 7. Takzvané „fantastické obdobie“, ktoré trvalo do polovice 80. rokov, je jeho najznámejším obdobím. Počas neho vytvoril znepokojivé obrazy plné surrealizmu, post-apokalyptického prostredia, detailných zobrazení smrti, úpadku či znetvorených figúr.
 8. Beksinski raz povedal: „Snažím sa maľovať tak, ako by som fotografoval sny.“
 9. Pozdné 90. roky boli pre Beksinskeho tragické. Jeho milovaná manželka Zofia zomrela v roku 1998. O rok neskôr jeho syn Tomasz spáchal samovraždu.
 10. Beksinskeho dobodal na smrť v jeho byte vo Varšave v roku 2005 19-ročný známy, pretože mu odmietol požičať peniaze. Maľbu pod týmto textom dokončil v deň svojej smrti.
 11. Najväčšia zbierka jeho diel sa nachádza v múzeu v Sanoku. Inštitúcia je tiež vlastníkom práv na Beksinskeho obrazy.
 12. Tento rok sa o Beksinskom môžete dozvedieť viac. Do kín zavíta film o živote a rodine tohto maliara s názvom Ostatnia Rodzina.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť