modre oci
Príbehy

Odvážna výzva pitného režimu: Tento muž po dobu 30 dní vypil každý deň 1 galón vody

Myšlienka, že treba vypiť každý deň aspoň 2 litre tekutiny, je známa po celom svete. Uznáva ju oficiálna aj alternatívna medicína. Spoločnosti, ktoré vyrábajú a predávajú nápoje, si dajú záležať, aby niekde na vinete svojich fliaš zdôraznili, aké životne dôležité je vypiť denne 2 litre tekutiny a že vášmu telu veľmi prospieva, keď si vychutnávate práve ich nápoj za týmto účelom. Pravdou však je, že veľa ľudí pitný režim zanedbáva a „vystačia si“ s pohárom vody či dvomi za celý deň.

Voda je život

Voda tvorí okolo 60 % váhy človeka, v závislosti od veku a pohlavia, a plní životne dôležité funkcie v tele (pomáha napríklad pri trávení a udržiava kĺby ohybné). Je preto nevyhnutné zostať hydratovaný celý deň a dopĺňať pravidelne prirodzenú stratu vody (spôsobenú dýchaním, potením alebo vylučovaním). Ale je vôbec možné vypiť až dva litre vody denne?

Will Fulton a prijatá výzva pitného režimu

Zvedavý novinár Will Fulton sa rozhodol, že sa podrobí skúške „Galón vody“. Tá v sebe obnáša úlohu vypiť každý deň po dobu 30 dní jeden celý galón (3,7 litra alebo 16 pohárov) vody. Skúste si to predstaviť, 16 pohárov vody denne počas celého mesiaca. Je to vôbec možné?
Aby sa Fulton primäl vypiť denne celý galón vody, rozhodol sa, že si svoju nádobu s galónom vody bude nosiť všade so sebou – do kancelárie, do auta a dokonca aj do postele.

Deň 1: Fulton zistil, že je dosť obtiažne vypiť celý galón za deň

Napriek tomu sa prinútil dopiť galón až do poslednej kvapky, aj keď mu to trvalo až takmer do pól noci. Pociťoval zadosťučinenie, že bol k sebe úprimný a nepodvádzal sám seba tým, že by nedopil celý galón. Koľko ľudí by vystálo svojho sľubu doslovne a vypilo by naozaj presnú dávku tekutiny? Teraz nemáme na mysli džentlmenov, ktorí posedávajú v bare celé hodiny pri rozhovore a pri pive. Ďalšou ťažkosťou bolo vláčiť si všade so sebou celý skoro 4 litre ťažký galón vody, namiesto toho, aby si ho rozdelil do niekoľkých menších nádob.

Foto: lifeadvancer.com

Deň 5: Fulton chodí na toaletu každých 20 minút a v práci si o ňom myslia, že má zrejme nejaký problém s drogami

Fulton postupne pije vodu, aj keď nie je smädný. Uvedomí si, že človek vo väčšine prípadov pije až vtedy, keď je smädný, to znamená, že až vtedy, keď už je dehydrovaný. V tomto štádiu už prekonal tento problém, ale čelí až príliš častým návštevám toalety. Na druhej strane sa už začali prejavovať niektoré pozitíva tohto experimentu – prestal jesť veľa, lebo prestal pociťovať hlad tak často a zároveň začal cítiť značný príliv energie počas dňa. Dokonca jeho vlasy začali vyzerať lepšie, boli jemnejšie ako predtým. Ale ešte stále poznamenáva, že vypiť celý galón vody nie je o nič jednoduchšie ako na začiatku.

2 týždne od začiatku „vodnej výzvy“:  Cíti sa čerstvý a plný energie

14 dní od začiatku experimentu a výhody pitia vody sa prejavili výrazne. Cíti sa nabitý energiou a už nepociťuje svoju bývalú potrebu vypiť dve či tri kávy denne, aby mohol fungovať. Nepotrebuje kofeín, na ktorý si za roky tak navykol. V noci sa neprehadzuje v posteli a spánok mu prináša dokonalý odpočinok.
A čo je najdôležitejšie, vypiť celý galón už pre neho nie je žiaden problém, naopak pociťuje veľký smäd, keď nepije. Aký veľký rozdiel už po dvoch týždňoch! Po troch týždňoch ho jeho kolegovia v práci opísali ako podstatne menej mrzutého ako býval predtým. Zisťuje, že pitie vody nejakým spôsobom pôsobí aj na jeho povahové vlastnosti.

Foto: lifeadvancer.com


Deň 25: Jeho pracovný aj súkromný život je dokonalejší

Po 25 dňoch začína dostávať komplimenty. Jeho priateľka konštatuje, že jeho pleť vyzerá oveľa lepšie, jeho editor pripúšťa, že jeho práca žurnalistu sa o kúsok zlepšila tiež. Energia mu stále prúdi v žilách.

Deň 30:  Skúška „Galón vody“ je u konca – Fulton je rád, že zistil, aké je dôležité piť dostatočné množstvo vody denne

Po zdolaní „vodnej“výzvy superhydratovaný Fulton konštatuje, že „vypiť celý galón vody každý deň je možno až priveľa, ale uvedomil som si, že som doteraz nezvykol piť dostatočné množstvo tekutiny“.

Čo tak vyskúšať tento experiment už dnes? Nemusí to byť priamo galón vody, keďže každý z nás má rozdielne telesné proporcie, ale výhody pitia väčšieho množstva vody, ktoré sa prejavili u Fultona, sa prejavia u každého, kto si dá trochu námahy a chce niečo spraviť pre svoje zdravie.

zdroj: www.lifeadvancer.com/audacious-water-challenge

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť