zlata medajla
Foto Getty
Zdroj: unsplash.com (Ethan Wilkinson)
Jednohubky, Osobnosti

Nikto mu nedával ani najmenšiu šancu a on vyhral zlato. Takto vyzerá neuveriteľné šťastie pretekára Austrálie

V histórií športu neexistuje iný prípad, kedy by pretekárovi pomohla k olympijskému zlatu taká neuveriteľná séria náhod ako v tomto prípade. Príbeh austrálskeho rýchlokorčuliara na krátkej dráhe, Stevena Bradburyho je v tomto prípade doslova neuveriteľný. Hneď trikrát po sebe ho totiž zachránila v poslednej chvíli šťastena a v niektorých prípadoch bola jej pomoc skutočne neuveriteľná.

Vo februári 2002 sa konali zimné olympijské hry v Salt Lake City. Steven súťažil na krátkej dráhe-1000 metrov. Stefen Brandury nebol pre svet short tracku neznámym menom. Spolu s kolegami zo štafety získal v minulosti medailu z majstrovstiev sveta a tiež vôbec prvú zimnú olympijskú medailu pre Austráliu (bronz v Lillehammeri 1994).

Lenže uplynulo už 8 rokov a na olympiáde v Salt Lake City má Bradbury 28 rokov a je druhý najstarší pretekár  celého štartového poľa. Nikto mu nedáva ani najmenšiu šancu na úspech. Z rozjázd ešte postúpi ale vo štvrťfinále ho má čakať istý koniec. Preteká proti najväčšiemu domácemu favoritovi Ohnovi a majstrovi sveta Kanaďanovi Gagnonovi. Títo dvaja korčuliari si bez námahy rozdeľujú prvé dva miesta a Bradbury je vyradený ale len do chvíle kým komisia dodatočne nediskvalifikuje Gagnona za kríženie dráhy.

Bradbury sa tak kvalifikuje do semifinále. Tam medzi 5 pretekármi majú byť jeho šance na postup úplne nulové, Bradbury korčuľuje na poslednej pozícií a zdá sa, že mu to vôbec neprekáža, už semifinálová účasť je preňho veľký úspech. Ale potom v poslednom okruhu sa pretekári pred ním dostanú do kolízie, traja z nich spádnú a  Bradbury sa voľným tempo dostane do cieľa na druhom mieste, ktoré znamená postup do finále.

Už zloženie finálovej pätice je kuriózne, štyri veľké hviezdy a austrálsky veterán, ktorý nemá v tej spoločnosti vôbec čo hľadať, to potvrdzuje aj priebeh pretekov. Bredbery nie je schopný udržať tempo a svojich súperov sleduje z úctyhodnej vzdialenosti. Potom však nastane moment, ktorý sa zapísal do histórie, v súboji o zlato všetci jeho súperi v poslednej zákrute spadnú. Štyria favoriti ležia na cieľovej rovinke a udivený outsider okolo nich prekorčuľuje po olympijské zlato.

Toto finále urobilo z Brundburyho hviezdu a zábery z finále obleteli cely svet, doma v Austrálií sa stal hrdinom. Získal pre svoju krajinu prvé zlato na zimnej olympiáde a behom pár dní sa objavil i na poštových známkach. Jeho príbeh dodnes pripomína čo je na sporte najkrajšie, že nikde nič nie je úplne jasné a raz za čas sa môže odohrať  aj takýto rozprávkový príbeh.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť