modre oci
http://www.panoramio.com/
Nezaradené

Prečo sa nevlieva Váh do Oravy ale je to naopak?

Pokiaľ ste už niekedy cestovali vlakom na trase Bratislava-Košice, tak ste prechádzali obcou Kraľovany (medzi Vrútkami a Ružomberkom). Tá je dôležitým železničným uzlom, a preto tam veľa vlakov zastavuje. Možno ste si všimli, že železničná trať blízko stanice križuje rieku Oravu. No a ak ste mali miesto pri okne na správnej strane, mohli ste vidieť sútok našej národnej rieky Váh s jeho najväčším prítokom Oravou.

img: maps.google.sk

A možno ste sa aj vy vtedy pýtali otázku, prečo sa, do čerta, nevlieva Váh do Oravy, ktorá je o toľko väčšia? Odpoveď je jednoduchá – väčšia je iba opticky. Šírka Váhu v sútoku je cca 40 metrov, šírka Oravy cca 80. Po sútoku je Váh viditeľne širší, a tak to celé naozaj naberá dojem, že Orava je onou vodnatejšou riekou a Váh by mal byť jej prítokom. Pravda je ale taká, že v skutočnosti je naozaj väčším (silnejším) tokom Váh. Priemerný prietok a teda vodnatosť rieky Orava je v sútoku 35,5 m3/s, zatiaľ čo Váhu až 41 m3/s (niekde sa uvádza až 51).

Nemusíme ale chodiť ďaleko pre príklad, kde po sútoku naozaj pokračuje ďalej ten menší tok. Taký sa nachádza v susednom Česku. Jedná sa rovno o ich národnú rieku Vltavu, ktorá má v ústí prietok okolo 150 m3/s a vlieva sa do Labe s prietokom len okolo 100 m3/s…

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť