modre oci
Nezaradené

Urban exploration

Išli ste niekedy okolo opusteného domu, továrne či kaštieľa a pomysleli ste si, čo sa tam nachádza alebo nachádzalo? Prečo sa obyvatelia rozhodli toto miesto opustiť?

Je to prirodzená ľudská zvedavosť. Mnohí ľudia však majú strach z opustených budov, iní považujú vstup do takýchto objektov za možnosť, ako sa dostať do problémov, preto sa takýmto miestam najradšej vyhýbajú. Aj staré, na prvý pohľad opustené budovy však majú svoje čaro. Existuje skupina ľudí, ktorí doslova vyhľadávajú takéto čarovné a svojim spôsobom záhadné miesta.

Urban Exploration (urbex) je prieskum miest, budov, tovární či iných objektov, ktoré vznikli ľudskou činnosťou. Nejde pritom o múzeá alebo ľahko prístupné objekty, ale naopak o objekty, ktoré ľudia bežne nemôžu vidieť.Vo väčšine prípadov je urban exploration nebezpečný a ilegálny, pretože prieskumníci musia prekonávať prekážky, akými sú ploty, rozpadávajúce sa budovy, bezpečnostné kamery atď.

Riadia sa však nepísaným pravidlom, vďaka ktorému zostáva všetko na svojom pôvodnom mieste. Odniesť si z daného miesta môžu len fotografie. Urbex sa považuje za druh zábavy alebo skôr adrenalínový šport. Niektorí „urbanisti“ vyhľadávajú opustené budovy a továrne, iní sa zaujímajú o infraštruktúru, teda hlavne mosty a tunely alebo sa len vydávajú na miesta, ktoré nie sú ľahko prístupné a poskytujú zaujímavý výhľad.

Andre-govia-abandoned-planet-6-1024x712

Andre-govia-abandoned-planet-11-1024x681
Andre-govia-abandoned-planet-13-1024x657

Photos by Andre Govia
Zdroje: urbanexploration.sk, pbs.org

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť